GündemSon 24 SaatTüm Haberler

HDP PM üyesinin de aralarında olduğu 5 HDP’li tutuklandı

İstanbul’da HDP PM üyesi Livan Orman ve HDP Gençlik Meclisi üyesi 4 kişi tutuklandı. Gözaltına alınanlardan 7’si ise serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi üyeleri ile ilçe yöneticilerinin evlerine 29 Temmuz’da polis tarafından baskın düzenledi. Baskında evlerin kapıları kırılarak HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Livan Orman, HDP Beşiktaş İlçe Eşbaşkanı Orhan Özöner, gençlik meclisi üyeleri Arjin Emektar, Ahmet Bayazıt, Roj Medrin Bor, Adem Ayata, Mehmet Salih Dikmen ve İsmail Toptamur gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 8 kişinin gözaltı süresi 4 gün uzatıldı. Aynı soruşturma nedeniyle Van ve Muğla’da da 4 kişi gözaltına alındı.

4 kişinin ifadesi SEGBİS’ten alındı

İstanbul’da bulunan 8 kişinin dün akşam itibariyle emniyet ifade işlemlerine başlandı. HDP’li gençlere, yer aldıkları siyasi çalışmalar ve telefon tapeleri nedeniyle “terör örgütüne üye olmak” suçlamasının yöneltildiği öğrenildi. İfade işlemlerinin sona ermesi ardından 8 kişi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Van ve Muğla’da bulunan 4 kişi ise, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile savcılığa ifade verdi.

Savcılık ifadeleri ardından Ahmet Ayata, Orhan Özönür, Dündar Güven, adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmak üzere Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilirken, Ahmet Beyazıt, Arjin Emektar, İsmail Toptamur, Livan Orman, Mazlum Büyükkaya, Mehmet Salih Karatay, Mehmet Salih Dikmen, Roj Medrin Bor ve Savaş Göktür tutuklama talebiyle sevk edildi.

Hakimlikte sorguları tamamlanan Ahmet Beyazıt, İsmail Toptamur, Livan Orman, Mehmet Salih Karatay, Mehmet Salih Dikmen tutuklandı, diğer isimler ise serbest bırakıldı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir