ManşetSon 24 Saat

HDP İzmir İl Örgütü’nü ateşe veren silahlı saldırgan rehin aldığı HDP’liyi öldürdü

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Başkanlığı’nın binasına giren silahlı saldırgan, binayı ateşe verdi. Ardından rehin aldığı, parti binasında çalışan Deniz Poyraz’ı öldürdü. Saldırgan O.G. gözaltına alınırken Poyraz’ın ailesi binaya alınmadı.

Olaya ilişkin açıklama yapan İzmir Valiliği “İlimizde bugün saat 11.05 sularında 32 iş yerinin bulunduğu bir iş hanının 2. katındaki HDP il binasına, sağlık çalışanıyken istifaen ayrılmış olan O.G. isimli şahıs girerek, parti çalışanı olan D.P. isimli şahsı tabanca ile ateş ederek öldürmüştür. Şüpheli şahıs yakalanmış olup olay tüm yönleriyle araştırılmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” dedildi. 

Parti örgütlerine dönük saldırının ardından HDP’liler parti binası çevresinde toplanarak tepki gösterdi.

‘Azmettirici bizi hedef gösteren iktidardır’

HDP, olayın ardından şu açıklamayı yaptı:

“Dün Sincan’da görülen Kobanî Kumpas Davasında yapılan provokasyon provası sonucu bugün bu saldırının gerçekleştirilmesinin amacı ve mesajı bellidir. Bu çok tehlikeli provokasyonu gerçekleştirenler, olayın azmettiricileri; partimizi, il örgütlerimizi hedef gösteren iktidardır, provokatörleri yönlendiren İçişleri Bakanlığıdır”

Dilan Poyraz’ın annesi: Yeter artık kan dökülmesin

Polisler il binası önüne şerit oluşturarak binaya girişleri engelledi. Saldırıda yaşamını yiten Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz’ın da binaya girişine izin verilmedi. Anne Poyraz; “Çocuğumu görmek istiyorum. Evladımı katlettiler. Ben güçlü bir anneyim ayaktayım her zaman ayakta olacağım. Yakamızdan düşün. Yeter ne kadar kan dökülecek, yeter artık kan dökülmesin. Yeter, daha ne kadar gençler ölecek” diye haykırdı

Yaşamını yitren Deniz Poyraz’ın kardeşi, HDP’li yöneticilerle birlikte binaya alındı. HDP üye ve yöneticileri Konak’ta bulunan il binası önünde toplanmaya başlarken, polis partilileri binaya yaklaştırmıyor.

‘Bu katliam girişimidir’

Poyraz ile ilgili bilgi veren HDP MYK üyesi Mahfuz Güleryüz, şunları söyledi:

“Deniz neredeyse çocukluğundan beri HDP üyesi HDP çalışanı. Kadın çalışmalarında parti çalışmaların sürekli görev almış emektar bir arkadaşımız. Genç bir arkadaşımız. Çalışanımızın kızıydı ancak kendisi de parti çalışanımızdı. Bu faşizan saldırının gerçekleşeceğini biliyorduk. Bugün de tesadüfen Deniz içerideydi. Emin olun bugün il binamızda kim olsa Deniz’in kaderini paylaşacaktı. Bu topluca bir katliam girişimidir. Biz bunu daha önce de emniyetle paylaşmıştık.”

Kızı öldürülern Fehime Poyraz partide aşçı olarak çalışıyordu. Rahatsızlanması üzerine annesinin işlerini bir süredir aynı zamanda HDP üyesi olan Deniz Poyraz sürdürdüğü belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir