KadınManşet - YanSon 24 Saat

HDP İzmir İl Örgütü önündeki çadırın kaldırılmasını isteyen kadınlara gaz ve plastik mermi

HDP İzmir İl Örgütü önünde kurulan çadırın kaldırılmasını talep eden kadınlara, polisler biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti.

HDP İzmir İl Örgütü önünde kurulan çadırın kaldırılmasını talep eden kadınlara, polisler biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, partinin İzmir İl Örgütü’ne yapılan saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın ailesinde taziye ziyaretinin ardından parti binalarının bulunduğu sokağa geldi. Kadınlar, hazırladıkları mor renklerin olduğu, Deniz Poyraz’ın isminin ve fotoğrafının olduğu tabelayı sokağa astı.   

‘Partimizi hedef haline getirmek için bu katil çadırı buraya kurmuşlardır’

Kadınlar HDP’nin önüne kurulan çadırın kaldırılmasını talep etti. Burada konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “Bu çadır İzmir Valiliği ve saray tarafından buraya konmuştur. Partimizi hedef haline getirmek için bu katil çadırı buraya kurmuşlardır. Deniz yoldaşımız Suriye’de eğitim görmüş biri tarafından katledilmiştir. Bu çadır katil bir çadırdır. Katil çadırın buradan kaldırılmasını istiyoruz. Bu kurşun insanlığa sıkılmıştır. Biz bu nedenle bu sokağa Deniz Poyraz sokağı adını veriyoruz. Türkiye’de barışı, demokrasiyi birlikte yaşam mücadelemize inşa edilecek” dedi.

Polis ablukasında oturma eylemi

Yapılan konuşmanın ardından kadınlar yürüyüş yapmak istedi. Yürüyüşe izin vermeyen polisler, kadınları ablukaya aldı. Engelleme üzerine kadınlar, Şair Eşref Bulvarı üzerinde yolu trafiğe kapatarak, oturma eylemi başlattı.   

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Çadır partimizi hedef gösteriyor. Bu çadırı provokasyon olsun diye kurdular. Bu çadırı AKP ve MHP koymuştur” diye konuştu.  Polisin kadınlara izin vermemesine tepki gösteren Başaran, polise “Denizin sorumlusunuz” dedi.   Oturma eylemini sürdüren kadınlara, polis biber gazı ve plastik mermilerle müdahale etti.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir