GündemSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Hasköy Mezarlığı’nda tedirgin eden saldırı: 36 mezar taşı kırıldı

İstanbul Hasköy Mezarlığı’nda kimliği belirsiz kişiler Yahudilere ait 36 mezar taşını kırdı. Saldırıya ilişkin Türkiye Hahambaşılığı Vakfı açıklama yaptı.

İstanbul’un Beyoğlu semtindeki Hasköy Mezarlığı’nda Yahudilere ait 36 mezar taşı saldırıya uğradı. Türkiye Hahambaşılığı Vakfı saldırıya ilişkin Twitter hesabından açıklamada yaptı. Vakıf açıklamasında Yahudi mezarlığına saldırının kimliği belirsiz kişilerce gerçekleştiğini bildirdi.

İstanbul’da Yahudi mezarlığına saldırı
Hasköy Mezarlığı’nda tahrip edilen Yahudi mezarları

Saldırıyla ilgili resmi makamlara vakıf tarafından bilgi verildiği  belirtilen açıklamada şu ifadelere yer aldı:

“Hasköy Mezarlığımıza gece yarısı girilmiş, 36 tane mezar taşımız tahrip edilmiştir. Konu tüm resim ve gece kayıtları ile ilgili makamlara iletilmiş olup, bu vandalizmi yapanların bir an evvel yakalanmasını beklemekteyiz.”

İbrahim Kalın: İlgili birimler harekete geçti

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da saldırıya tepki gösterdi ve sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Faillerin bulunması için ilgili birimler harekete geçti. Kutsal değerlere saldıran ve toplumumuzda fitne ve husumet tohumları ekmeye çalışanlara asla müsaade etmeyeceğiz.”

Öte yandan polis mezarlıkta inceleme yaptı. Mezarların, ‘yastık’ denilen mezar taşlarının yerinden sökülüp, koçbaşı gibi kullanılarak tahrip edildiği ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir