Manşet - YanPolitikaSon 24 SaatYaşam

Hapishanede 5 kez kalp krizi geçiren 83 yaşındaki tutuklu serbest bırakılmıyor

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın (83) hapishanede 5 kez kalp krizi geçirmesine, pek çok hastalığı olmasına ve yürümekte dahi zorlanmasına rağmen hepishanede tutulmaya devam ediliyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiği “F Oturumu”nda bu kez Mehmet Emin Özkan’ın durumuna dikkat çekti, 479’uncu “F Oturumu” koronavirüsü salgını nedeniyle çevrimiçi gerçekleştirildi.

Bu haftaki açıklamayı Komisyon üyesi Meral Nergis Şahin okudu.

‘5 defa kalp krizi geçirdi’

Salgının cezaevlerinde hayati tehlike oluşturduğunu belirten Şahin, tutukluların olanaksızlıklar içinde sağlık sorunlarıyla cebelleşerek hayatta kalma mücadelesi verdiklerini vurguladı. Şahin, Özkan’ın 25 yıldır tutuklu bulunduğunu belirterek, bugüne kadar 5 defa kalp krizi geçirdiğini, kalp, tansiyon, guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve  görme  yetilerinde ciddi azalma, hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunduğuna dikkat çekti.

‘Cezaevinde kalamaz raporu’ verilmiş

Şahin, yaşamını tek başına sürdüremeyen Özkan hakkında, 2015 yılında Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu tarafından, hastalıkları nedeniyle yüzde 87 engelli raporu verildiğini hatırlatarak, “Özkan hakkında cezaevinde kalamaz raporu verilmiş olmasına rağmen, halen tahliye edilmemiştir. İnfaz ertelemesi talepleri ise Adli Tıp Kurumu tarafından verilen ‘cezaevinde kalabilir’ raporlarıyla engellenmektedir.”

‘Yaşam haklarının korunması için serbest bırakılmalılar’

Özkan’ın tedavi için gittiği hastanede yatağa kelepçelenerek tedavi edilmesine tepki gösteren Şahin, ilerleyen yaşı ve hastalıkları nedeniyle Özkan’ın yaşamından endişeli olduklarını belirtti. Şahin, Özkan ve tüm hasta tutukluların pandeminin de yarattığı riskler göz önünde bulundurularak yaşam haklarının korunması için bir an önce serbest bırakılması gerektiğini vurgulayarak, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Hastaneye kelepçeli getirilmişti

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, fenalaşması nedeniyle 17, 18, 19, 20 ve 24 Mayıs tarihlerinde 5 kez Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede yapılan testler sonucunda Özkan, durumu ağır olmasına rağmen tekrar cezaevine götürüldü. 25 Mayıs’ta 6’ncı kez kelepçeli olarak getirildiği hastanede yatışı yapılarak yatağa kelepçelenen Özkan, hastaneden kaldığı 3. günün sonunda tekrar cezaevine götürüldü. 

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit de 27 Mayıs’ta Mehmet Emin Özkan’ın sağlık durumunu Adalet Bakanlığına sunduğu soru önergesi ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonuna sunduğu başvuru ile Meclis gündemine taşıdı. Özkan’ın durumunun kritik olduğuna vurgu yapan Koçyiğit, infazın ertelenmesini talep etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir