KadınManşet

Hakimin önünde kadını ölümle tehdit etti, iyi hal indirimi aldı

Ayrıldığı kadını mahkemede hakim ve savcının önünde ölümle tehdit eden erkeğe mahkeme “iyi hal indirimi” uyguladı, hapis cezasını da para cezasına çevirdi.

İstanbul’da ayrıldığı H.S.’yi (44) tehdit eden ve 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan Sedat K. (41), hakim ve savcı karşısında kadını ölümle tehdit etti. Tehdite şahit olan mahkeme, fail erkeğe “Yargılama sürecindeki davranışları” gerekçesiyle “iyi hal indirimi” yaptı. Hapis cezasını da para cezasına çevirdi. H.S., Sedat K.’nin 2018 yılından beri sürekli kendisini ve ailesini tehdit ettiğini söyledi. Fakat sanığın adli para cezası ya da denetimli serbestlikle kurtulduğunu belirtti.

H.S. “İlla öldükten sonra mı adalet devreye girecek” diye karara isyan etti.

İstanbul’da yaşayan H.S., 2018 yılında ayrıldığı erkek Sedat K.’nin kendisini ölümle tehdit ettiğini belirterek, şikayetçi oldu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede sanık Sedat K. hakkında “Tehdit” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istemiyle dava açıldı.

“Seni öldürürüm”

Anadolu 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nce görülen karar duruşmasına ise tutuksuz yargılanan Sedat K. ile müşteki H.S. katıldı. Duruşma başladığı sırada Sedat K., hakim ve savcının karşısında müştekiye hitaben “Seni öldürürüm, kendimi de öldürürüm” dedi. Hakimin uyarısı üzerine Sedat K. “Bu kadar çok seviyorum” ifadelerini kullandı. 

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında Sedat K.’nin “tehdit” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Tehdit suçu para cezasına döndü

Davayı karara bağlayan mahkeme ise Sedat K.’nin “Tehdit” suçundan önce 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Eylemi birden çok işlemesi nedeniyle cezada artırım yaparak, hapis cezasını 7 ay 15 güne çıkardı. Mahkeme ardından “yargılama sürecindeki davranışlar”ı öne sürerek iyi hal indirimi yaptı. 4 ay 20 gün hapis cezasını indiren mahkeme sanığın “kişiliği, sosyal ve ekonomik durumunu dikkate alarak” verilen hapis cezasını 2 bin 800 lira adli para cezasına çevirdi. 

Adli kontrol şartıyla serbest

Duruşma savcısının talimatı üzerine duruşmadaki tehdit içeren sözleri nedeniyle Sedat K. adliye polislerince gözaltına alındı. Sedat K. soruşturma savcısına ifade vermesinin ardından konutu terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbiri uygulanması talebiyle hakimliğe sevk edildi. Sedat K. adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

“Ya para cezasıyla ya denetimli serbestlikle her defasında kurtuluyor”

Yaşananların ardından H.S. sanıkla 2016 yılında sosyal medya hesabı üzerinden tanıştığını anlattı. 2018 yılından beri sürekli kendisine ve çocuklarına karşı hakaretlerde ve ölüm tehditlerinde bulunduğunu belirtti. 2018’den beri her seferinde şikayetçi olduğunu belirten H.S. “Fakat her seferinde ya para cezası ya da denetimli serbestlik cezaları alarak bir şekilde kurtuluyor” dedi. 

Adliye koridorundan duruşma salonuna kadar tehdit

Olay günü karar duruşmasını beklerken sanığın adliye koridorunda kendisini ölümle tehdit etmeye başladığını ifade etti. H.S. adliyedeki polislerin Sedat K.’yi uzaklaştırdığını kaydetti. H.S. şöyle devam etti: “Ben duruşma salonuna girdikten sonra bu sefer hakim ve savcının karşısında ‘Önce bunu öldüreceğim, sonra kendimi öldüreceğim’ şeklinde ifadelerde bulundu. Bu şahıs sürekli beni ve çocuklarımı öldürmekle tehdit ediyor. Psikolojik şiddete maruz kalıyorum. Ne yapmam gerekiyor artık bilmiyorum. Defalarca uzaklaştırma kararı çıkarttım, koruma kararı çıkarttım fakat her seferinde bunları ihlal etmesine rağmen hiçbir şey yapılmadı. Çocuklarımın olsun, benim olsun can güvenliğimiz kesinlikle yok”

“Beni öldürdükten sonra mı adalet yerini bulacak!”

Adaletin yerini bulmasını ve sanığın cezaevine girmesini istediğini belirten H.S. “İlla öldürmesi mi gerekiyor beni. Ben öldükten sonra mı adalet yerini bulacak” dedi. H.S. Sedat K.’nin alkol bağımlısı olduğunu ve öfke sorunları olduğunu da ekledi. 

H.S. “Bana yaşattıkları neden bu kadarla kalıyor? İlla bu adam bir yerde önüme çıkacak, beni öldürecek ondan sonra mı adalet yerini bulacak. Defalarca sesimi duyurmaya çalıştım fakat hiçbir şekilde adaletimiz yeterli gelmiyor” ifadelerini kullandı.

H.S, Sedat K’nin geçtiğimiz günlerde kendisini darbettiğini söyledi. Çocuklarını istismar etmek ve öldürmekle tehdit ederek kendisini korkuttuğunu bu nedenle suç duyurusunda bulunamadığını belirtti.

“Bu zamana kadar televizyonlarda görüyoruz. Bir sürü kadın cinayetleri işleniyor, o kadınlardan biri de ben olmak istemiyorum” dedi. H.S,  Sanığın mahkemede, kendisini ölümle tehdit ettiğini hatırlatarak “Adliyenin karakoluna götürüldü, ondan sonra serbest bırakmışlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir