ÇevreManşetTüm Haberler

Günlerdir tepkiler dinmiyor: “Zeytin İçin Adalet”

Maden Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle zeytinlik alanların madene açılması kolaylaştırıldı. Değişlikliğe karşı günlerdir tepkiler dinmiyor. Sosyal medyadan yükselen tepkiler alanlara indi. Akbelen’de “Zeytin için adalet” buluşmasında bir araya gelen doğa savunucuları, herkesi ‘zeytin ittifakı’na katılmaya çağırdı.

Zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılmasını öngören Zeytin Yönetmeliği‘ne karşı bugün Akbelen‘de toplanan İkizköylüler ve doğa savunucuları, “Zeytinliklerimizi vermiyoruz” dedi. Aylardır Akbelen Ormanı‘nda açılmak istenen maden ocağına direnenlerin de aralarında bulunduğu grup, “gerekirse zeytin ağaçlarımıza kendimizi bağlarız, ama kesmelerine izin vermeyiz” açıklaması yaptı.

İstanbul, Muğla ve Çanakkale’de eylem

İstanbul Kadıköy’de İklim Adaleti Koalisyonunun çağrısıyla bir araya gelen yaşam savunucuları, zeytinlik alanların elektrik ihtiyacını karşılamak üzere yürütülen madencilik faaliyetlerine izin veren yönetmelik değişikliğini protesto etti. Beşiktaş’ta da değişiklik protesto edildi.

Muğla’da KESK, DİSK TMMOB, Muğla Tabip Odası zeytinliklerin ranta açılasını protesto etmek için Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamada değişikliğin tüm ülkede zeytinliklerin ölüm fermanı olduğu ifade edildi.

Akbelen başta olmak üzere ülkenin farklı yerlerindeki zeytinliklerin yağmalanmasına kılıf hazırlandığı vurgulandı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Assos Dostları, Çanakkale Ayvacık’ta zeytin yasasına ilişkin basın açıklaması yaparak, “Zeytinime dokunma” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir