SağlıkTüm HaberlerYaşam

Günde 3 fincan kahve, ölüm, kalp krizi ve felç riskini azaltabilir

Yeni bir araştırmaya göre günde yarım fincan ile üç fincan arası kahve tüketmenin olumlu kardiyovasküler sonuçlar sağladığı belirtildi.

İçeceklerin sağlığa olan etkileri üzerine yapılan kapsamlı araştırmaya göre günde 3 bardağa kadar kahve tüketmek felç ve ölümcül kalp rahatsızlıkları riskini azaltabilir.

3 grup üzerine çalışıldı

Katılımcılar kahve alım oranları baz alınarak 3 gruba ayrıldı. Yüzde 22’si hiç kahve içmeyenler, yüzde 58’i yarım fincan ile üç fincan arası ve yüzde 20’si de üç fincandan fazla kahve tüketenlerden oluşmaktaydı.

Ölme riski yüzde 12 azalıyor

Araştırmacılar, günde yarım ile 3 fincan arası kahve tüketen kişilerin, hiç kahve içmeyenlere göre herhangi bir hastalıktan ölme riskini yüzde 12, felç geçirme olasılıklarının yüzde 21 ve kardiyovasküler hastalıklardan ölme olasılıklarının yüzde 17 azalttığını açıkladı.

Çalışma için veriler, 460.000’den fazla katılımcının genetic ve sağlık bilgilerini tutan UK (İngiltere) Biobank’den alınmıştır.

Avrupa Kardiyoloji Derneği Kongresi’nde araştırmayı sunan Budapeşte Semmelweis Üniversitesi Kalp ve Damar Merkezi’nden Dr, Judit Simon ‘‘ Bildiğimiz bu, kadarıyla kalp hastalığı teşhisi konmamış kişiler üzerinde sade kahve tüketiminin kardiyovasküler etkilerini değerlendiren en büyük çalışmadır ‘’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir