Tüm Haberler

Gülizar Biçer Karar: Sağlık emekçilerinin hakları engellenemez

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca “Göreve gelmeme/iş bırakma eylemleri” konulu genelgeye dair açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “Göreve gelmeme/iş bırakma eylemleri” konulu genelgesine dair açıklama yaptı. Sağlık emekçilerinin temel haklarının yok sayılmasını “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

“Amaç haklı eylemi engellemek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, kanunla düzenleme yapmayan AKP iktidarının vaatlerle sağlıkçıları kandıramayacağını vurguladıç Karaca’nın açıklaması şöyle:

“Sağlık Bakanlığı tarafından; hak talepleri nedeniyle haklılıklarını tüm kamuoyuna duyurabilmek adına bugüne kadar Bakanlık tarafından ve iktidar tarafından, saray tarafından sesi duyulmayan sağlık emekçilerinin haklı eylemlerini durdurmak, haklı eylemlerini yasaklamak için bir genelge gönderildi.”

“Sağlık emekçilerini kandıramazsınız”

CHP’li Biçer “Bu genelgede diyor ki Sağlık Bakanı: Haklı taleplerinizi biliyoruz ve bu talepleri tekrar gündeme getirmek için sesinizi duyurmanıza gerek kalmamıştır! Bir yasal düzenleme geldi mi gelmedi. Sağlık çalışanlarının taleplerine bakanlıktan ya da saraydan yasal düzenlemeyle bir destek verildi mi verilmedi. Yapacağız, edeceğiz söylemleriyle sağlık emekçilerinin haklı talepleri görmezden gelinip susturulmaya çalışılıyor” diye ifade etti.

“Örgütlenme, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı engellenmek isteniyor”

Genelge ile örgütlenme hakkının ortadan kaldırılmak istendiğine işaret eden Biçer “Bu genelgeyle düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı engellenmek istenmekte, bu genelgeyle sağlık emekçilerinin toplantı ve gösteri yürüyüşü hakları engellenmek istenmekte, bu genelgeyle anayasal hak ve özgürlükler sınırlandırılmaya çalışılmaktadır. Bunu Cumhuriyet Halk Partisi olarak kabul etmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

Anayasal hakları kullandırmama genelgesi”

Sağlık emekçilerinin pandemi döneminde yaşadığı ağır koşulları hatırlattı. Biçer “İmza attığımız birçok uluslararası belgede de yer verilen grev ve sendikal haklar; şimdi haklarını isteyen sağlık emekçilerinin elinden alınmaya çalışılıyor. Bu şekilde bir genelgeyle sağlıkçıların anayasal haklarının, uluslararası düzeyde elde edilmiş kazanımlarını kullanmalarının önüne geçemezsiniz” dedi.

“Bu genelgeyle Türk Ceza Kanununun 118. maddesinde düzenlenen sendikal faaliyetlerini, sendikal örgütlenme haklarını engellemeye ilişkin suç işlemektesiniz” diyen Biçer sağlık emekçilerinin haklı mücadelelerine destek vermeye sürdüreceklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir