GündemKadınManşetMedya

Gözaltındaki gazeteci Beritan Canözer’e kötü muamele

Ev baskınıyla gözaltına alınan ve kötü muameleye maruz bırakılan Gazeteci Beritan Canözer için Gazetecilikte Kadın Koalisyonu çağrı yaptı, Canözer’in serbest bırakılmasını talep etti.

5 Nisan’da evine baskın yapılarak gözaltına alınan Jin News Muhabiri Beritan Canözer’in maruz bırakıldığı kötü muamele sonrası Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ) tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada, insanlık dışı muamele kınanırken, Canözer’in derhal serbest bırakılması talep edildi.

Kadınlar, verilen yemekleri kabul etmedi

Jin News’ün aktardığına göre, 5 Nisan Pazartesi sabahı gözaltına alınan gazeteci Beritan Canözer ve 21 kadın polis tarafından tehdit edildi. Gözaltına alınan kadınlardan birinin sağlık sorunu nedeniyle tutuldukları odanın kapısını açık bırakmak istedikleri halde kapalı tutularak polisin “Sıkıysa kapıyı vurun size insanlığı öğreteceğim” dediği öğrenildi.

Polisin 22 kişiyi gözaltında tuttuğu koridora ses ve görüntü kaydeden kameralar yerleştirildiği, polisin gözaltındakilere buradan yola çıkarak cezai işlem uygulanacağı da edinilen bilgiler arasında. Ayrıca hijyen, su ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlara dair de büyük sorunlar yaşanılan süreçte, kadınların polis tehdidinin ardından verilen yemekleri de kabul etmediği bildirildi.

“Beritan, her türlü baskı ile defalarca karşılaştı”

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu’na konuşan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) Sözcüsü Ayşe Güney, Gazeteci Beritan Canözer’in gözaltı sürecine dair değerlendirmelerde bulundu. Güney, “Beritan’ın gözaltına alınması uzun zamandır kadınların ortak yürüttüğü mücadeleye, kazanımlara ve kadın kazanımı olan kadın basınına dönük saldırıların bir devamı niteliğindedir.” ifadelerini kullandı.

Uygulanan baskıların gazeteciliği engellemeyeceğini vurgulayan Güney, “Kadınların haklı mücadelelerini yazıyoruz ve yazmaya devam edeceğiz. Beritan yıllardır bölgede gazetecilik yapıyor. Her türlü baskı ile defalarca karşılaştı ve gerçekleri yazma konusunda asla geri adım atmadı. Duruşuyla bizlere güç ve cesaret verdi. Şu an gözaltında olması büyük bir hukuksuzluktur, göz dağıdır.” dedi. Gazeteci Canözer’in derhal serbest bırakılması gerektiğini de sözlerine ekleyen MKGP Sözcüsü, baskıya maruz kalan bütün meslektaşlarının yanında olacağını ifade etti.

Baskı politikaları yıllardır sürüyor

Gazeteci Beritan Canözer 2015 yılından beri yasal taciz ve gözaltı gibi gazetecileri sindirme amacı taşıyan birçok korkunç girişime mağruz kalan gazeteciler arasında.

Gazeteci, 28 Haziran 2019’da, 2015 yılında düzenlenen bir protestoyu takip ettiği gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştı. Terör örgüt üyeliği suçlamasıyla hakkında açılan davada gazeteci hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti ancak mahkeme gazetecinin beraatine karar vermişti.

2020 yılında Canözer’e bu sefer yaptığı sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili bir dava daha açılmıştı. Savcılık, gazeteciye yönelik ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla mahkemeden yine hapis cezası talep etmişti. Beritan Canözer, hakkında açılan davanın üçüncü duruşmasında mahkeme tarafından bir yıl on ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

“Beritan Canözer derhal serbest bırakılsın”

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu da Canözer’in maruz kaldığı kötü muameleyi kınayarak, “Polisi, gazeteciye ve gözaltında bulunan diğer tüm kadınlara yönelik uyguladığı şiddete son vermeye çağırıyor, tüm temel ihtiyaçlarının derhal giderilmesini talep ediyoruz. Meslektaşımız Beritan Canözer derhal serbest bırakılsın. Gazetecilik suç değildir.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir