ÇevreTüm Haberler

Girgin: Yangınların sorumlusu dağıtım şirketleri ve bakanlıktır!

CHP’li Süleyman Girgin, Marmaris’te çıkan yangının ardından açıklamalarda bulundu.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin kentteki yangınlara ilişkin açıklama yaptı.

‘Enerji nakil hatlarının bakımı yapılmalı’

Girgin şöyle konuştu:

“Dün Marmaris’te çıkan yangının nedeninin  görgü tanıklarına göre trafo olduğu iddia ediliyor. Daha önce buradaki trafo ile ilgili kaçak olduğuna dair ihbarlar yapıldığı söyleniyor. Havaların ısınmasıyla birlikte bakımsız olan trafolar ısıya dayanamıyor ve yangına sebebiyet veriyor. Geçen seneki büyük yangınların ardından olduğu gibi, bu sene 13-14 Temmuzdaki Datça yangınından sonra da vurguladık, yine vurguluyoruz: Türkiye’de enerji nakil hatlarının yıllık ve mevsimsel bakımları yapılmalı, bu bakımlar Orman Genel Müdürlüğü tarafından denetlenmeli.

‘Her istediklerinde zam yapıyorlar’

İktidar, şirketler her istediğinde elektrik faturalarına zam yapıyor. Bu zamlara rağmen bakımları yapmayan ve kusurlu olan şirketlerin sözleşmesi, kamu çıkarına aykırı davrandıkları için gerekirse iptal edilmelidir. Sözleşmelere göre ağır yaptırımlar var ama bu şirketler iktidarın koruması altında.”

’20 Ağustos’a kadar tehlike büyük’

Süleyman Girgin yangın açıklaması

“Uzmanlarla, alandaki sendikalarla görüştüğümüzde, küresel ısınmanın özellikle Akdeniz Havzası’nı kaynayan bir kazana çevirdiğini, bu durumda enerji nakil hatlarının bakımsızlığının daha büyük bir tehlike arz ettiğini vurguluyorlar. Bu tehlikenin özellikle 20 Ağustos’a kadar çok büyük olduğunu söylüyorlar. Risk varsa tedbir de alınmalı. Aslolan önleyici tedbirlerle, orman yangınlarına karşı kalkan olmaktır.  Bu yangınları önleyebilecek kapasitemiz, birikimimiz var, yeter ki ormanlarımızdaki ekosistemi korumayı hedefleyen politikalar hayata geçirelim.”

‘Ormanları korumak için bütçe ayrılmalı’

“Yok olan milli servetimizdir. İnsanlık mirasıdır. Binlerce yılda oluşmuş ekosistemdir. Bu ekosistemdeki her bir canlıya, ormanları koruma borcumuz var. Bu nedenle önleyici tedbirleri hayata geçirmeliyiz. Bunun için atılacak ilk adımlar şöyle olmalıdır: Ormanlar için ihtiyaç olan bütçe ayrılmalıdır. Orman işçileri, orman köylülerinden seçilmeli ve kadrolu olmalıdır. Arasözlerin yeterli sayıda işçiyle tam ve faal çalışmasını sağlayacak altyapı kurulmalıdır. Muhafaza memurları ormanı korumalı üretim ve kesim işine yönlendirilmemelidir. Uçak filosu ve gece görüşlü helikopterler de içeren helikopter filosu kurulmalıdır. “

Girgin TBMM’ye konu hakkında araştırma önergesi de verdiklerini belirterek konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir