GündemManşet - Yan

Gergerlioğlu hakkında hazırlanan iddianame avukatına verilmedi

Sincan Cezaevi’nden bulunan Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında hazırlanan son iddianame, gizlilik kararı olmamasına rağmen avukatına verilmedi.

Milletvekilliğinin düşürülmesi sonrası tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne gönderilen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında geçtiğimiz günlerde yeni bir iddianame hazırlandı. ‘Görevini usulsüz üstlenme’ ve ‘İş yeri dokunulmazlığını ihlal etmek’ suçlamalarının yer aldığı iddianamede, Gergerlioğlu’nun 5 yıl hapis ile cezalandırılması istendi.

“Savunma hakkımız kısıtlanıyor”

Gergerlioğlu’nun avukatı Bişar Alınak, herhangi bir gizlilik kararı olmamasına rağmen Ankara 38’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi kendilerine vermediğini söyledi. Bu durumun hukuka aykırı olduğunu söyleyen Av. Alınak, müvekkillerine ilişkin bilgi ve belge almaya yetkilerinin bulunduğunu belirtti. Alınak, “Dosyada gizlilik kararı yok. Mahkeme kendine göre bir karar almış. Mesela bu aşamada iddianamenin iade edilmesi talebi ile ilgili bir dilekçe vermemiz gerekiyor. Ama veremiyoruz. Bu yönüyle savunma hakkımız kısıtlanıyor. Yine hukuka aykırı bir karar tesis edildi” dedi.

“Tam bir hukuk fiyaskosu”

Gergerlioğlu’nun istemesi halinde Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayette bulunacaklarını kaydeden Alınak, “Düşünün bir avukat vekaletnamesi olmasına rağmen dava dosyasından belge alamıyor. Dosyaya ulaşmamız engelleniyor. Basına servis edildi ama bir avukat bu belge ve bilgileri istediğinde tarafına ibraz edilmiyor. Tam bir hukuk fiyaskosu” şeklinde tepki gösterdi.

https://yaziyor.org/2021/04/28/gergerlioglu-hakkinda-yeni-iddianame-hazirlandi/
https://yaziyor.org/2021/04/30/gergerlioglunun-cezaevinde-cekilen-fotograflari-paylasildi/
https://yaziyor.org/2021/04/10/gergerlioglu-ciplak-aramanin-belgesini-buldum/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir