GündemManşet - YanTüm Haberler

Galatasaray’dan Taylan Antalyalı’ya destek, kulüplere çağrı

Galatasaray Sözcüsü Mehmet Remzi Sanver, homofobik saldırılara maruz kalan Taylan Antalyalı’ya destek verdi, spor kulüplerine çağrıda bulundu.

Galatasaray Yönetim Kurulu, LGBTİ+’lara destek için ‘Powered by pride’ (Gücünü onurdan alır) yazılı tişört giyen ve sonrasında homofobik saldırılara maruz kalan futbolcu Taylan Antalyalı’ya destek verdi.

Yönetim kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Galatasaray Sözcüsü Mehmet Remzi Sanver, Taylan Antalyalı için “Gurur duyuyoruz” ifadesini kullanarak diğer spor kulüplerine de çağrıda bulundu.

“Galatasaray değerlerinde insanı sırf insan olduğundan dolayı yüceltmek vardır”

Sanver şunları söyledi:

“Son 2 gün içerisinde gündeme çok talihsiz, üzücü ve anlamsız bir gelişme yansıdı. Talihsiz, üzücü ve anlamsız ama bizim açımızdan çok önemli bir gelişmeydi. Bu gelişmeye dair yönetim kurulumuzun duruşunu ifade etmeden evvel bir genel değerlendirme yapmak istiyorum.

Galatasaray Spor Kulübü, değerlerini bir aydınlanma geleneği olan Galatasaray Mekteb-i Sultani’sinden alır. Bu değerler arasında ifade özgürlüğü vardır, hiç kimsenin kimliğinden dolayı ayrımcılığa uğramaması vardır, kimliğinden dolayı ayrımcılığa uğrayanların yanında durmak için illa o kimliğe sahip olmanın gerekmediği bilinci vardır. Mesela kadın haklarını kadın olduğumuzdan değil, kız çocuğumuz olduğundan da değil insan olduğumuzdan savunuruz. Galatasaray değerlerinde insanı sırf insan olduğundan dolayı yüceltmek vardır.

“Tereddütsüz yanındayız”

İşte böyle bir perspektifle değerli sporcumuz Sayın Taylan Antalyalı’nın sosyal medyada bu yönde verdiği mesajdan dolayı muhatap olduğu, demokratik eleştiri sınırlarının çok dışında ifadeleri en güçlü şekilde kınıyor, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu olarak bu olayda tereddütsüz kendisinin yanında durduğumuzu ve dilerse hukuki süreçler de dahil olmak üzere her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade ediyoruz.

Spor kulüplerine çağrı

Bizimle aynı toplumsal gelişme ve aydınlanma hamuruyla yoğurulduklarını düşünen bütün değerli spor kulüplerinin yönetimlerinin de bakış açımızı paylaştıklarından şüphemiz olmadığından, takdiri elbette kendilerine ait olarak, bu duruşumuza destek olacak bir tavrı, sporda rakip ama değerlerde ortak olduğumuzu göstermesi açısından çok kıymetli bulacağımızı söylemek istiyoruz.

“Gurur duyuyoruz”

Kamuoyu huzurunda kendisine sesleniyorum: Sevgili Taylan kardeşimiz, Galatasaray Yönetim Kurulu olarak, kulübümüzün mensubu olmanızla gurur duyuyor, büyük Galatasaray ailesinin bir evladı olarak sizi bağrımıza basıyor ve sevgiyle selamlıyoruz.”

https://yaziyor.org/2021/06/28/fatih-altaylidan-taylan-antalyali-paylasimi/
https://yaziyor.org/2021/06/29/homofobik-soruya-umit-ozattan-tepki/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir