DünyaPolitikaSon 24 Saat

G7 ülkeleri Rusya’nın dış politikasında ortaklaştı: Yasadışı ve olumsuz

Dünyanın sanayileşmiş 7 ülkesi ve Avrupa Birliği’nin (AB) katılımı ile İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya gelen G7 Dışişleri Bakanları ortak bildiri yayınladı. Bildiride, Rusya’nın uluslararası politikası “yasadışı ve olumsuz” olarak nitelendirildi.

Kremlin Sarayı’ndan gelen tehdide karşı toplu çaba sözü

Bakanlar, Rusya’nın uluslararası politikalarını “yasadışı” olarak nitelendirerek, bildiride beraber mücadele vurgusu yaptı. Rusya’nın “sorumsuz ve istikrarsızlaştırıcı” davranışından derinden endişe duyduklarını ifade eden Bakanlar, Kremlin Sarayı’ndan gelen tehdide karşı koymaya yönelik toplu çabaları destekleme sözü verdi.

Bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Ukrayna sınırlarında ve yasadışı olarak Kırım’da Rus askeri kuvvetlerinin bulunması, diğer ülkelerin demokratik sistemlerine zarar vermeyi amaçlayan kötü niyetli faaliyetleri ve kötü niyetli siber faaliyetleri nedeniyle Rusya’nın sorumsuz ve istikrarsızlaştırıcı davranış modeline devam etmesinden derin endişe duyuyoruz. Yine de, siber güvenliği ve dezenformasyon alanları da dahil olmak üzere, kurallara dayalı uluslararası düzeni tehdit eden Rus davranışını ele almak ve caydırmak için ortak yeteneklerimizi ve becerilerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir