DünyaManşet - Yan

Finlandiya Başbakanı hakkında ‘kahvaltı masrafı’ nedeniyle soruşturma açıldı

Finlandiya polisi, Başbakan Sanna Marin hakkında resmi konutunda yaşarken aile kahvaltısının aylık masrafı olarak 300 euro geri ödeme aldığı haberi nedeniyle soruşturma açtı.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin hakkında, resmi konutunda yaşarken aile kahvaltısının aylık masrafı olarak 300 euro geri ödeme aldığı haberi nedeniyle soruşturma açıldı. Finlandiya Emniyet Müdürlüğü, Marin’in aile kahvaltılarını yasa dışı şekilde vergi mükelleflerine ödetip ödetmediğinin soruşturulacağını duyurdu.

Marin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Başbakan olarak ne böyle bir fayda talep ettim ne de faydalanmayla ilgili karar verme sürecinde yer aldım” dedi. Başbakan, soruşturma açılmasından memnuniyet duyduğunu, soruşturma boyunca kahvaltı masrafları için geri ödeme almayacağını söyledi.

Yasalara aykırı olabilir

Medyanın görüşlerini aldığı hukuk uzmanları, Başbakan’ın sabah yemeğini ödemek için vergi mükelleflerinin parasını kullanmanın aslında Finlandiya yasalarına aykırı olabileceğini dile getirdi.

Polis de suç duyurusu üzerine olası bir kamu görevi suçu işlenip işlenmediğine dava öncesi soruşturma açtığını duyurdu.

“Bakanlara yapılan ödemelerle ilgili yasa buna izin veriyor gibi görünmemesine rağmen, başbakan bazı yemeklerin masrafları için geri ödeme almıştır” denilen açıklamada “Soruşturma, başbakanlık ofisindeki yetkililerin aldığı kararlara odaklanacak ve asla başbakan ve resmi faaliyetleriyle ilgili olmayacak” vurgusu yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir