Manşet - YanSağlık

Fahrettin Koca: Hastane başvuruları yarı yarıya azaldı

Fahrettin Koca, tam kapanmaya ilişkin açıklamalarda bulunurken, hastane başvurularında yarı yarıya azalma olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 17 günlük tam kapanmanın dördüncü gününde Edirne’de açıklamalarda bulundu.

Koca, “Tam kapanmaya geçmek zorunda kalındı. 17 günlük kapanma dönemi ile vaka sayılarında hızlı düşüşü sağlayacağımızı düşünüyoruz. Düşüşü görmeye başladık.” derken, “Yakında durumunun vefat ve ağır hastalara da yansıyacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya azaldı”

Vaka sayılarındaki düşüşün yapılan test sayılarındaki düşüşten kaynaklandığı yorumlarını da değerlendiren Koca, şunları söyledi:

“Düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak vaka sayılarının düştüğü yönünde asılsız değerlendirmeler görüyoruz. Testler semptom gösteren veya temaslı kişilere yapılmaktadır. Türkiye’de 2 haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya azalmıştır. 14 aydır büyük mücadele veriyoruz. Geçtiğimiz haftalarda yeni pik dönemi yaşadık. tam kapanma zaruret haline geldi. Hedefimize ulaşacağız. Bu sürecin sonunda vaka sayılarının çok azaldığı bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir