Manşet - YanPolitikaSon 24 Saat

EYT’lilerin tepkisini toplamıştı: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin oldu

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla revize edilen kabinede bir çok bakanlığa yeni isimler getirildi. Bunlardan birisi de, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bölünmesiyle kurulan yeni bakanlıklardan olan Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı oldu. Vedat Bilgin Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atandı.

Ancak Bilgin Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) tarafından pek de iyi anılmıyor. 2019’da yandaş medyada dahi, EYT’lilerin sorunlarının çözümü noktasında rapor hazırlaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirildiği yer almıştı. Aylarca yurttaşların çözüm için umutla beklediği Bilgin aylarca sessizliğini koruduktan sonra bir açıklama yaparak kendisine böyle bir talimat verilmediğini öne sürmüştü.

Vedat Bilgin’in, Erdoğan’ın açıklaması sonrası yalanlama yapması EYT’lilerce samimi ve inandırıcı bulunmamış tepkilere neden olmuştu.

22 Eylül 1954’te Bayburt’ta doğan Bilgin Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde “Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri” konusunda master çalışmasını, “Türkiye’de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci” adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında doktorasını tamamladı.

New York Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Michigan Üniversitesinde “Orta Doğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları” konulu uluslararası çalışmada yer aldı. Gazi Üniversitesi İİB Fakültesinde Öğretim Üyeliği, TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde bulundu. Çok sayıda yayımlanmış araştırma kitabı, makale ve çalışmaları bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir