DünyaPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Etiyopya Başbakanı Atatürk’ü övdü, cumhurbaşkanlığı tercümanı o kısmı sansürledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili övgü ifadeleri Cumhurbaşkanlığı tercümanınca sansürlendi.

Türkiye’yi ziyaret eden Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. 

Ortak açıklamada konuşan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet, “Büyük reformist ve karizmatik lider Mustafa Kemal Atatürk’ten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mevcut dönüşümcü liderliğine kadar Türkiye’nin ulus inşasında örnek olduğunu ve her yönden istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü belirtmekten memnuniyet duyuyorum” dedi. 

Ancak eş zamanlı tercüme yapan Cumhurbaşkanlığı tercümanı, Abiy’in ifadelerini Mustafa Kemal Atatürk’ün adını söylemeyerek, “Son derece büyük reformist olan ve karizmatik liderinden bu yana, mevcut liderliği çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla, son derece önemli bir gelişmeyle, çok önemli bir ulus oluşturma ve sürekli her alanda büyümeyi gerçekleştirmiş bir ülke” diye çevirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir