ÇevreSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Erzincan’ı zehirleyen siyanür havuzu Meclis gündeminde

HDP’li Oya Ersoy, Erzincan İliç’te faaliyet gösteren ve bölgeyi zehirlediği belirtilen Çöpler Altın Madeni’ne ait siyanür havuzunun 640 futbol sahası büyüklüğüne çıkarılmak istenmesini Meclis gündemine taşıdı.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Erzincan’ın İliç ilçesinde faaliyet gösteren Çöpler Altın Madeni’ndeki siyanür havuzunun 640 futbol sahası büyüklüğüne çıkarılmak istenmesini Meclis gündemine taşıdı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanması istemiyle soru önergesi verdi.

Yöre halkının, maden işletmesine karşı açtıkları sayısız dava ve protestolara karşın faaliyeti bir türlü durdurulmayan işletmenin, Fırat Havzası üzerinde, Fırat Nehri’nin 300 metre dibinde kurulu siyanürlü atık havuzları ve yüzlerce metre derinliğinde maden çukurları ile doğa ve yaşamı tehdit etmeye devam ettiğini bilirten Ersoy, Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanması istemiyle şu soruları yöneltti.

  • Erzincan İliç’te 197 futbol sahası büyüklüğündeki siyanür ve sülfürik asitli atık havuzunun kapatılarak, kapasite artışını ve maden şirketinin doğada yarattığı ekoyıkımın durdurulması için bakanlığın bir talimatı olacak mıdır?
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Anagold Madencilik ve Çalık Holding’in ortağı olduğu Çöpler Altın Madeni’nin kapasite artırımına, ‘Çevresel Etki Değerlendirme’ (ÇED) olumlu kararı nasıl verilmiştir?
  • Fırat Nehri’ne 300 metreden sülfürik asitli ve siyanürlü su püskürten maden işletmesine verilen, ÇED olumlu kararı iptal edilecek midir?
  • Bakanlık olarak kimyasal maddeler ile çalışma yürütülen bir tesise ÇED olumlu karar nasıl verilmiştir?
  • Erzincan İliç’de püskürtme cihazlarıyla Siyanür, Sülfürik asit ve diğer 40 çeşit kansorejen kimyasalı atmosfere veren işletme hakkında herhangi bir yaptırım uygulanmış mıdır?
  • Şirket hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Halkın yaşam ve geçim alanlarına, su kaynaklarına, tarım arazilerine, doğaya ve canlılara zarar vermeye devam eden bu faaliyet neden hala yasaklanmamaktadır?

Siyanürlü havuzdan havaya karışan kirlilik böyle görüntülenmişti:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir