GündemPolitika

Eren Keskin, Meclis’teki sessizliği eleştirdi

Avukat Eren Keskin, Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun yaşadıklarını değerlendirdi, “Gergerlioğlu HDP’li bir milletvekili. Onun için bu kadar kolay harcayabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları Savunucusu ve Avukat Eren Keskin, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun evinden gözaltına alınması ve sonrasında cezaevine götürülmesini değerlendirdi. “Gergerlioğlu’na yapılan bu uygulama karşısında Meclis’in bu denli sessizliğini ben anlayamıyorum” diyen Keskin, “Biz Gergerlioğlu’na yapılanı HDP’ye yapılanlardan ayrı tutamayız. Gergerlioğlu her kesime dönük hak ihlallerine yönelik çalıştı ama Gergerlioğlu HDP’li bir milletvekili. Onun için bu kadar kolay harcayabiliyorlar, onun için bu kadar sahipsiz bırakıyorlar” ifadelerini kullandı.

Eren Keskin, Artı Tv’de katıldığı programda şöyle konuştu:

“Onu bu şekilde durduramadılar ama ifade özgürlüğünü engelleyerek cezaevine koydular. Konu başlıkları Özgür Gündem ya da Gergerlioğlu, bizim şu anda konuştuğumuz tek şey ifade özgürlüğü. Bu coğrafyada ifade özgürlüğünün bu kadar baskı altında olduğu başka bir süreç hatırlamıyorum. Her dönem kötüydü iyi bir dönem yoktu ama bu kadar kolay insanların tutuklandığı, örgüt üyeliğinin ya da şiddet fiilinin bu kadar geniş yorumlandığı başka bir süreç ben hatırlamıyorum.”

“Bir milletvekiline uygulanan bu şiddet topluma da yayılıyor”

“Muhaliflere açık bir nefret dili uygulanıyor. Pandemi sürecindeyiz, sağlık çalışanlarına, hekimlere ne kadar borçlu olduğumuzu bize hatırlatan bir süreçteyiz. Gergerlioğlu aynı zamanda bir hekim. Bir hekim olarak bu topluma hizmet etmiş bir insan, milletvekilliğinden önce. Yani hakikaten akıl almaz uygulamalar bunlar. Bu bir düşman hukukudur. Bir milletvekiline uygulanan bu şiddet topluma da yayılıyor. Kendilerini buna hak sahibi görenler, hepimiz tehditler alıyoruz, bu uygulama o tehdit edenlere cesaret veriyor. Evde karısına şiddet uygulayan erkeğe cesaret veriyor. Bu nedenle kadına yönelik şiddet politiktir diyoruz. Bu şiddet topluma yayılıyor çünkü ve çok tehlikeli bir şey.”

“Gergerlioğlu’na yapılanı HDP’ye yapılanlardan ayrı tutamayız”

“Gergerlioğlu’na yapılan bu uygulama karşısında Meclis’in bu denli sessizliğini ben anlayamıyorum. Bakın bugün bazı mesajlarda şunları yazdılar, “HDP Milletvekilleri nerede?”. HDP zaten baskı altında, yani orada olması gereken CHP’li vekiller aslında. Bütün milletvekillerinin oraya gitmesi gerekiyordu. Biz Gergerlioğlu’na yapılanı HDP’ye yapılanlardan ayrı tutamayız. Gergerlioğlu her kesime dönük hak ihlallerine yönelik çalıştı ama Gergerlioğlu HDP’li bir milletvekili. Onun için bu kadar kolay harcayabiliyorlar, onun için bu kadar sahipsiz bırakıyorlar. Bu gerçekten çok korkunç.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir