Manşet - YanMedya

Erdoğan’ın Akşener hakkındaki sözleri sonrası Halk TV’ye ceza verildi!

RTÜK, Erdoğan’ın Akşener hakkındaki sözlerini ‘kadına şiddet’ olarak değerlendiren Şirin Payzın’ın ifadelerini ‘yayın ilkesi ihlali’ olarak değerlendirerek, Halk TV’ye para cezası verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) haftalık olağan toplantısını yaptı. RTÜK, Halk TV’nin Sözüm Var programını da inceledi. Üst Kurul, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yönelik sözlerinin konuşulduğu programın sunucusu Şirin Payzın’ın “Cumhurbaşkanı’nın çıkıp bir kadın siyasetçiye şimdilik az dövdüler ama ileride daha fazla da dövebilirler anlamında şiddeti ve dövmeyi önceleyen ve de yücelten bir tavır takınması İstanbul Sözleşmesi’nden de neden çıktığımızı anlatıyor…. Kadına yönelik şiddettir bu açıklamalar” şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

RTÜK, Erdoğan’ın ifadelerinde ‘cinsiyet ayrımcılığı veya kadına yönelik şiddeti azmettirici söylemler bulunmadığını, Cumhurbaşkanı tarafından cinsiyetinden bağımsız olarak siyasetçilerin gittiği yerlerde demokratik protestolarla karşılaşılabileceğinin belirtildiğini’ tespit ederek, ‘iki parti liderinin siyasi atışmalarından izleyicileri kadına şiddet konusuna yönlendirmenin yayın ilkesi ihlali olduğuna’ karar verdi.

Buna göre, 6112 sayılı Kanunun 8. Maddesinin ‘ı’ bendi gereği Halk TV’ye idari para cezası verildi.

https://yaziyor.org/2021/05/26/erdogan-rizede-saldiriya-ugrayan-aksener-hakkinda-konustu/
https://yaziyor.org/2021/05/26/erdoganin-aksener-tehdidi-sonrasi-hdpden-aciklama/
https://yaziyor.org/2021/05/22/star-gazetesi-yazarinin-meral-aksener-yazisina-tepki-yagdi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir