Gündem

‘Erdoğan’a hakaret’ten yargılanan Demirtaş’a 3 yıl 6 ay hapis cezası

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, ‘Erdoğan’a hakaret’ iddiası ile yargılandığı davada 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

2015 yılında yaptığı bir konuşmada AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiası ile yargılanan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşması Bakırköy 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Demirtaş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanırken avukatları da hazır bulundu.

“Niye o kadar az söyledim diye şu anda üzgünüm”

Demirtaş savunmasında, 2 defa Cumhurbaşkanlığına aday olduğunu, yıllardır siyaset yaptığını ifade ederek, “Dış politika kararlarını eleştirdiğim için hakkımda çok sayıda hakaret davası açıldı. 2 cümle eleştiri kurdum diye 2 ayrı iddianame düzenlendi. Uzatmanın anlamı yok, hükümeti eleştirdim. Cumhurbaşkanı ve Başbakanı direkt hedefe almadım. Niye o kadar az söyledim diye şu anda üzgünüm. Çok yumuşak açıklama yapmışım. Hükümeti eleştirmek demokratik toplumun görevidir” ifadelerini kullandı.

Savcı mütalaasını açıkladı

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, Demirtaş’ın 24 Aralık 2015’te Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, olay tarihinde Başbakan olan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alarak söylemlerde bulunduğunu savundu.

Mütalaada, sanığın söylemiş olduğu ifadelerin görüş, açıklama ve eleştiri sınırını aştığı belirtilerek, söz konusu ifadelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü 10. Maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceği kaydedildi.

Sanığın açıklaması ve ifadelerinin kabul edilebilir eleştiri ve ifade özgürlüğünü aştığı değerlendirilmesinde bulunulan mütalaada, sanığın katılanlara yönelik hakaret suçunu işlediğinin sabit olduğu belirtildi. 

4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi

Mütalaada, Demirtaş’ın tek bir eylemle ‘hakaret’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçları işlediğine yer verilerek, sanığın en ağır cezayı gerektiren suçtan cezalandırılması gerektiğini kaydedildi.

Mütalaada, sanık Demirtaş’ın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Karar açıklandı

Verilen ara sonrası kararını açıklayan mahkeme heyeti, Demirtaş’ı, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir