DünyaManşetPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Erdoğan: Türkiye’nin Afganistan’daki varlığı yeni yönetimin işini kolaylaştıracaktır

Erdoğan: Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Taliban’ın Türkiye’ye yaklaşımı dikkatlidir ve hassastır ” açıklamasını yaptı. 

Erdoğan, TVNet’te gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.  

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle: 

Taliban yöneticilerini kabul edebileceğimizi daha önce de ifade etmiştik. Bu tavrımızı bugün de muhafaza ediyoruz. Taliban yöneticilerinin yaptığı itidalli ve ılımlı açıklamaları bizler de memnuniyetle karşılıyoruz.”

Yönetimde kim olursa olsun iyi ve kötü gününde Afganistan’ın yanında yer almak hem ahde vefanın hem de kardeşliğimizin gereğidir.”

Taliban’ın Türkiye’ye yaklaşımı dikkatlidir ve hassastır.

Askerlerimizi orada asla yabancı bir güç olarak görmedik. Afgan halkının huzuru, bu ülkede yaşayan Türk soydaşlarımızın selameti ve ülkemizin çıkarlarının korunması noktasında her türlü iş birliğine hazırız.”

 Afganistan’a ciddi yatırımlar yaptık ve yapıyoruz. Türkiye’nin Afganistan’daki varlığı yeni yönetimin işini kolaylaştıracaktır.  (Kabil Havaalanı) Şimdi sahada oluşan yeni gerçeklere göre planlarımızı yapıyor, görüşmelerimizi de ona göre sürdürüyoruz.”   

Afganistan’dan toplam 552 Türk vatandaşı tahliye oldu.

“Sınırımızın tamamı duvarla örülecek” 

İran sınırımızda 4 ilimiz var, Ağrı, Hakkari, Iğdır, Van. Bu sınırımızın tamamı duvarla örülecek. Ağrı ve Iğdır sınırı duvar çalışması tamamlandı. 

BAE ile ilişkiler 

Çok ciddi bir yatırım hedefleri, yatırım planları var. İnanıyorum ki çok kısa zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ülkemizde ciddi yatırımlara girecek. Devletler arasında iniş çıkışlar olabilir. Şu an itibarıyla yaklaşık birkaç aydır bizim istihbarat örgütümüz başta olmak üzere Abu Dabi yönetimiyle bazı görüşmeler yaparak, belli bir yere gelmiş bulunuyoruz. Bölgedeki bazı sıkıntıları temenni ediyorum ki aynı inancın mensupları olarak gidermiş oluruz. 

Kılıçdaroğlu’na: Ya bu adam yalancı

Bu adam nereden bunu gördü? Kendi büyükelçisi bile böyle bir şeyin olmadığını söylüyor. Ya bu adam yalancı. Bu adamın bugüne kadar doğru bir sözü yok. Olmayan bir şeyin iddiasını veyahut onu savunmak, ortaya koymak… Orada nasıl dışişleri yetkilisi yoktu diyor. İlla olması mı lazım.

Ben varım. ABD Başkanı ile konuşuyorum. Orada sadece tercüman vardı diyorlar. Başınıza tercümanım kadar taş düşsün. Bunu ispatla ben değil, sen mükellefsin. Madem böyle bir ispatın var ispatla. İspatlayamıyorsan özür dile.

Meclis’in açılmasıyla birlikte sosyal medyaya yönelik denetim konusunda gereken adımları atacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir