KadınManşet - Yan

Emniyet şiddet gören kadınların başvurusunun alınmadığı iddiasını yine reddetti

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması sonrası Emniyet’e başvuran kadınların başvurularının alınmadığı iddiaları bir kez daha gündeme gelirken, Emniyet de iddiaları bir kez daha reddetti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi sonrası, şiddete maruz bırakılan kadınların karakollara yaptığı başvuruların işleme alınmadığı iddiaları gündeme gelmiş ve Emniyet yalanlamıştı.

DW Türkçe’den Burcu Karakaş’ın ‘Şiddet mağduru kadınlar: Karakol kapısından dönmek‘ başlıklı haberi sonrasında söz konusu iddialar tekrar gündeme gelirken, Emniyet tarafından yapılan basın açıklamasında iddialar reddedildi.

Yapılan açıklamada, “Haber sitesinde görev yapan bir muhabirin, İstanbul’un çeşitli semtlerindeki Polis merkezlerine deneme amaçlı giderek, “başvuru yapmak istediği ancak bunun kabul edilmediği” yönündeki iddiası tarafımızca incelenmiştir. Haberde dile getirilen “mağdurların müracaatının alınmadığı, başka birimlere veya savcılıklara yönlendirilmeye çalışıldığı” iddialarının gerçeklikle uzaktan yakından alakası yoktur” ifadeleri yer aldı.

‘Somut olay bilgisi’ mazereti

EGM, daha önce şiddet mağduru kadınların karakoldan geri çevrildiğine yönelik iddialara yanıt vermiş ve somut olay bilgisine ulaşılamadığı açıklamasında bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir