KadınManşetSon 24 SaatTüm Haberler

Emine Şenyaşar’a 14. kez soruşturma!

Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti’ni sürdüren Emine Şenyaşar’a 14. kez ‘hakaret’ gerekçesiyle soruşturma açtılar.

Emine Şenyaşar, 14 Haziran 2018’de AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu kaybetmişti. Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleşen saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar ile 354 gündür Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti tutuyor.

Anne Emine Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar, Suruç ilçesindeki evlerinden 42 kilometre yol alarak, 354 gündür Urfa Adliyesi önüne geliyorlar. Yaklaşık bir yıldır adalet talep eden anne Şenyaşar’a, 14. kez soruşturma açıldı.

Savaş kanunu bile yok

Ferit Şenyaşar

Adalet mücadelesine dair konuşan Ferit Şenyaşar, nöbetin “Zulüm” altında devam ettiğini söyledi. Neredeyse bir yıldır Adalet Nöbeti’nde olduklarını belirtti. 14 Haziran 2018’de yaralı olarak taşındıkları ambulansda da saldırıya uğradıklarını hatırlattı. Saldırıya uğradığı bir fotoğrafı gösteren Şenyaşar “Hastanede bir insanlık suçu işlenmiştir. Bu insanlık suçunu işleyenler hala toplum içinde, Meclis’te milletvekili olarak bulunuyor. Şu an Ukrayna-Rusya savaş halindedir. Rus ordusu Ukrayna’da bir hastaneye saldırıp, ambulansları bu şekilde parçalasa, dünya kamuoyu buna net tepki gösterir. Savaşlarda dahi ambulanslara, hastanelere dokunulmaz denen bir evrensel yasa var. Yıldız, ailesi milletvekili olarak hastanede bir katliam yapmıştır” diye konuştu.

Doktorlara tehdit

Ferit Şenyaşar katliamdan sonra hastanenin acil doktorunun sanal medyada yaptığı paylaşımın ekran fotoğrafını gösterdi. Saldırganların hastane çalışanının tehdit ettiğini söyledi. Ferit Şenyaşar, bir devlet kurumunda katliam yaşandğını vurgulayarak şunları söyledi: “Doktorlar ölümle tehdit edilmiştir. İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı bu duruma sessiz kalmayın, görevinizi yapın. Bu zulme dur deyin. Sağlık çalışanlarına güvence verin çıksınlar hastanede Yıldız ailesi, milletvekili kostümünde nasıl katliam yaptıklarını açıklasınlar. Adalet istiyoruz. Adalet sağlanmayana kadar da adliye önünden ayrılmayacağız.”

“Anneye rutin olarak her hafta bir soruşturma açılıyor”

Şenyaşar, annesine 14’üncü kez soruşturma açıldığını söyledi. AKP’li Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’a hakaret ettiği iddiasıyla dün annesinin ifade verdiği bilgisini paylaştı. Annesinin dün yeniden ifade için emniyet tarafından çağırıldığını bildirdi. Şenyaşar “Anneye açılan soruşturma sayısı 14’ü buldu. Anne burada emniyet önünde bir ‘suç örgütü’ olarak gözüküyor. 9 Mart’tan beri hakkında 14 soruşturma açılan annenin tek isteği katledilen çocuklarının failleri ve siyasi kararla tutuklanan oğlunun serbest bırakılması. Günümüzde bu koşullarda adalet istemek de suç olduğu için anneye rutin olarak her hafta bir soruşturma açılıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir