EkonomiGündem

Emin Çapa: Bankalara, ‘dolar almaya gelenleri sakinleştirin’ denilmiş

Gazeteci Emin Çapa, TL’de değer kaybını değerlendirirken “Merkez Bankası’ndan bankalara “panik halinde dolar almaya gelenleri sakinleştirin” denilmiş” ifadelerini kullandı.

Halk TV’de yayımlanan Günaydın Türkiye programında konuşan Emin Çapa, Merkez Bankası’nda yaşanan değişim sonrası TL’de yaşanan değer kaybını değerlendirdi.

Yaşanan sorunun dolar kurunun düşmesi ya da çıkması olmadığını vurgulayan Emin Çapa, “Bir kişiye yetkiyi vermiş olmamız. Bu sert hareketleri göreceğiz. Bankalar ne kadar Merkez Bankası’nın yanında bunu göreceğiz. TL’yi Merkez Bankası ne kadar savunabiliyor bunu göreceğiz. 7.80 oldu 7.90 olduya bakmayalım. Merkez Bankası TL’yi nasıl savunacak?TCMB Başkanı için Türkiye’nin en önemli bankalarını yöneten insanlar teknik derinliği yok diyor. Bir Merkez bankası Başkanı’nın bir teknik derinliği olmalı” diyen Çapa, “Merkez Bankası’nda işini çok iyi bilen insanlar var. Oraya her istediğinizi adamları atayamazsınız. Oraya herkesi atayamazsanız. Eğer onları dinlerse bir süre gideriz. Zaten başkana acil toplantı olmayacağını duyurmuşlar” ifadelerini kullandı.

“Merkez Bankası rica etmiş”

Merkez Bankası’ndan diğer bankalara giden mesajı da açıklayan Çapa, “Merkez Bankası rica etmiş. Şubelerinize de söyleyin. Panik halinde dolar almaya gelenleri sakinleştirin denilmiş. Piyasadaki aktörler arasında bir denge oluşacak. Panikle hareket edenler bu oyunu kaybedebilirler bunu da söyleyeyim” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir