Manşet - YanSon 24 SaatTüm Haberler

Elmalı davası 17 Eylül’de görülecek

Antalya’nın Finike ilçesinde 7 yaşındaki kız çocuğu ile 10 yaşındaki ağabeyinin cinsel istismara maruz bırakılmalarına dair Elmalı davasının 6. duruşması yarın görülecek. Çocukların çizerek anlattıkları istismarın faillerinin tutuksuz yargılanması sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

2020 yılı Haziran ayında çocukların babaannesi G.S. Balıkesir’de savcılığa, o dönem 6 ve 9 yaşında olan iki torununun cinsel istismara maruz bırakıldıklarını anlattı. G.S., torunlarının annesi M.A., eşi R. A. ile M.A.’nın arkadaşlarından şikayetçi oldu.

Savcılık, babaannelerinin yanındaki çocukların ifadesini Çocuk İzlem Merkezinde (ÇİM) aldı.

Anneanneden de şiddet görmüşler

İfadesinde anne ve babasının ayrıldığını söyleyen kız çocuğu, annesinin R.A. ile evlendiğini, ancak başka erkeklerle de ilişkisi olduğunu söyleyerek yaşadığı isitismarı anlattı. Ağabeyine ve kendine çok acı çektirdiklerini söyleyen çocuk, anneanne F.G. ile dayısı S.C.G.’nin de kendini çok dövdüğünü dile getirdi.

Ağabey ise anneannesinin Finike’deki evinde kaldığı 7-8 aylık süreçte oklava ve şarj kablolarıyla dövüldüğünü söyledi. Yaşadığı istismarı anlattı.

İstismarı çizerek anlattılar

Küçük kız ve ağabeyi, başlarına gelenleri, deftere yaptıkları çizimlerle de anlatmaya çalıştı. Çizilen resimler de soruşturma dosyasına girdi.

Yürütülen soruşturma kapsamında anne M.A. ile üvey baba R.A. tutuklanırken olaya ilişkin davanın 3. duruşması 5 Ocak’ta Elmalı Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşmaya anne M.A. ve üvey baba R.A. tutuklu bulundukları Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan SEGBİS vasıtasıyla katılırken, tutuksuz yargılanan dayı S.C.G. ile tarafların avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

‘Çocuklarım dolduruşa gelerek yalan beyanda bulunuyor’

M.A., ifadesinde, “Çocuklarımın dolduruşa gelerek yalan beyanda bulunduklarını düşünüyorum. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.

R.A. da “Çocuklara biz bir şey yapmadık. Suçlamaları kesinlikle kabul etmiyorum. Bu aşamada tahliyemi ve beraatımı istiyorum” diye konuştu.

Adli tıp çocukları doğruladı

Mahkeme heyeti sanıklar M.A. ve R.A.’nın yurt dışına çıkış yasağı şartıyla adli kontrolle serbest bırakılmasına hükmederek duruşmayı 5 Mart’a erteledi. Daha sonra 5 Mart ve 21 Mayıs tarihlerinde iki duruşma daha yapıldı. Bu duruşmalarda sanıklar tutuksuz yargılandı. 6. duruşma için ise 30 Haziran’a tarih verildi.

Dava avukatı Gülşah Ekin Taş, Balıkesir Adli Tıp Kurumu ve İstanbul Adli Tıp Kurumunun çocukları doğruladığını söyledi.

Av. Gülşah Ekin Taş, adli tıp raporunun “Çocukların beyanlarına itibar edilebileceği, bilişsel gelişim düzeylerinin ve zeka yaşlarının olayı anlatış öyküsüyle uygun olduğu yönünde” olduğunu aktardı.

Sosyal medyadan duruşmaya çağrı

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği, yarın görülecek duruşma için sosyal medya üzerinden destek ve dayanışma çağrısı yaptı.

Ayrıca “#elmalıdavası” ve “#Elmalida2Cocuk” etiketleriyle çocuk istismarına tepkinin yükseldiği binlerce mesaj paylaşıldı.

Bakanlık açıklama yaptı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, tepkiler üzerine davaya ilişkin yaptığı açıklamada, tahliye edilen sanıkların tekrar tutuklanması için Bakanlık avukatlarının talebini yinelediğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yargılama sürecinin başlamasıyla birlikte Bakanlığımız davaya müdahil olmuştur. 16.10.2020 tarihinde gerçekleştirilen ilk duruşmada anne ve üvey baba tutuklanmıştır. 05.01.2021 tarihinde gerçekleştirilen üçüncü duruşmada sanıkların tahliyesine karar verilmiş, Bakanlığımız avukatları karara itiraz etmiştir. 05.03.2021 tarihinde gerçekleştirilen duruşmada Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebinde bulunmuştur. 21.05.2021 tarihindeki duruşmada ise Bakanlığımız avukatları sanıkların tutuklanması talebini yinelemiştir. Bu travmatik süreçte çocuklarımızı ihtiyaç duydukları sosyal hizmet modellerimiz ile desteklemeye devam ediyoruz. Faillerin mümkün olan en ağır cezayı alması için devam eden hukuki süreçte çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek Bakanlığımızca yakın takibimizi sürdüreceğiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir