GündemManşet - Yan

Ekrem İmamoğlu açıklaması: “Soruşturma değil ön inceleme”

Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açıldığına yönelik haberler sonrası İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı ve “Soruşturma değil ön inceleme” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, Fatih Sultan Mehmet’in türbesini ziyaretiyle ilgili inceleme başlatıldı. İçişleri Bakanlığı da konuyla ilgili olarak yazılı basın açıklaması yayımladı.

“Soruşturma değil ön inceleme”

Bakanlık açıklamasında konuyla ilgili İmamoğlu hakkında Başsavcılığa şikâyette bulunulduğunu ve bunun üzerine savcılık isteğiyle işlem başlatıldığı söylendi. Açıklamada, “Bakanlığımızca yapılan işlem bir soruşturma olmayıp, Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine başlatılmış bir ön inceleme niteliğindedir” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan “ön inceleme sürecinin tamamlanabilmesi için hakkında inceleme yapılan memur veya diğer kamu görevlisinin ifadesinin alınmasının zorunluluğu bulunmadığı” belirtilen açıklamada, “İfade talep edilmesi, kamu görevlisi hakkında mutlaka soruşturma izni verileceği anlamına gelmeyip, savunma yapabilmesi için kendisine yasal olarak tanınmış bir hak olduğundan müfettiş tarafından tamamlanması zorunlu olan rutin bir işlemdir” denildi.

Suçlama ‘türbeye saygısızlık’

İçişleri Bakanı Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı da İmamoğlu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var” demişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan da açıklama

İmamoğlu’na soruşturma açıldığı iddialarıyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda da bir açıklama geldi. Açıklamada, “Bazı basın yayın kuruluşlarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlatıldığını içeren haber ve paylaşımlarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur” denildi.

Açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılıklarının elektronik posta adresleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden ulaşan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘Fatih Sultan Mehmet Han Türbesini ziyareti sırasında saygısızlık yaptığına ve HDP Belediye Başkanlarını ziyaret ederek görevini kötüye kullandığına’ yönelik ihbarlar kayda alınmıştır. Akabinde ilgilinin kamu görevlisi olması nedeniyle yasal zorunluluk gereğince (4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun) İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma açılması için izin istenmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında bahse konu ihbarlarla ilgili olarak yürütülen herhangi bir soruşturma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan inceleme neticesinde soruşturma izni verilmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından gerekli değerlendirmenin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur” bilgileri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir