EkonomiManşetSon 24 SaatTüm Haberler

Ekonomik kriz yaşam alışkanlıklarını tepeden tırnağa değiştirdi

Türkiye’nin bir süredir içerisinde olduğu ekonomik krizin boyutları yapılan anket ile ortaya çıktı. İstanbul Ekonomi Araştırması’nın anketine göre, zamlar karşısında her 4 kişiden 3’ü daha az doğalgaz ve elektrik tükettiyor. Katılımcıların yüzde 24’ü ise gaz yerine kömür kullanmaya başladığını açıkladı.

Anket sonuçlarına göre; yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında her 4 kişiden 3’ü doğalgaz ve elektrik tüketimini azalttı. Katılımcıların yüzde 59’u ulaşım tercihlerini değiştirdiğini, yüzde 24’ü ise doğalgaz yerine kömürü tercih ettiğini açıkladı.

İstanbul Ekonomi Araştırma, “Toplum Enerji Zamlarıyla Nasıl Başa Çıkıyor” başlığa altında, 3-7 Şubat 2022 tarihlerinde 12 ilde bin 500 kişiyi kapsayan bir araştırma yürüttü. 

Elektrik ve Doğalgaz Tüketimi Azaldı

Araştırmaya göre; ankete katılanların yüzde 76’sı elektrik ve doğal gaz tüketimini azalttığını belirtti. Yüzde 59’u ulaşım tercihlerini değiştirdiğini, yüzde 24’ü ise doğal gaz yerine kömür kullanmayı tercih ettiğini söyledi. 

Ulaşım Tercihleri de Değişti

Anket sonuçları, zamların ardından Millet İttifakı ortağı partilerin seçmenlerinin birçoğunun büyük ölçüde ulaşım tercihlerini değiştirdiğini ortaya koydu. Akaryakıt zamlarının ardından ulaşım alışkanlıklarını değiştirenlerin oranı HDP seçmeninde yüzde 78’i bulurken bu rakam CHP seçmeninde yüzde 69 olarak ortaya çıktı.

Cumhur İttifakı seçmenlerinin ise ulaşım tercihlerini diğer seçmen gruplarıyla karşılaştırıldığında daha az değiştirdiği görüldü. AK Parti seçmeninin yüzde 50’si ile MHP seçmeninin yüzde 48’i, benzin ve motorine gelen zamlar nedeniyle ulaşım tercihlerini değiştirdiğini bildirdi.

Tüketimi En Çok Azaltan CHP Seçmeni Oldu

Araştırma sonuçları, seçmen gruplarında büyük bir bölümün elektrik ve doğal gaz tüketimini azalttığını gösterdi. Bu tablodan çıkan sonuca göre, yaşanan ekonomik krizin ve enerji fiyatlarındaki zamların toplumun tüm kesimlerinde kaygı yaratarak insanları kış aylarında daha az elektrik ve doğalgaz tüketmeye sevk ettiği görüldü. Sonuçlar, elektrik ve doğal gaz tüketimini azaltanların en yoğunlukta olduğu seçmen grubunun CHP seçmeni olduğunu ortaya koydu. 2018 genel seçimlerinde CHP’ye oy veren katılımcıların yüzde 86’sı, zamlarla başa çıkabilmek için elektrik ve doğalgaz tüketimini azalttığını belirtti. Bu oran, iktidar seçmeninde yüzde 70 olarak gerçekleşti.

OECD Verilerine Göre Türkiye Enerji Zammında 4.Ülke Konumunda

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) verilerine göre; Aralık 2020 ve Aralık 2021 arasındaki değişimlere bakıldığında Türkiye, enerji fiyatlarının en çok arttığı dördüncü ülke konumunda. Bu dönemde Türkiye’de enerji enflasyonu yüzde 49 olurken OECD ortalaması yüzde 26 idi. Enerji fiyatlarındaki artış, halihazırda yüksek seyreden enflasyonu daha da yükseltecek.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre; şubat ayında fiyatlar, bir önceki aya göre yüzde 4,8 artarken yıllık enflasyon yüzde 54,44 oldu. Enflasyon Araştırma Grubu ise şubat ayında aylık enflasyonu yüzde 5,4, yıllık enflasyonu ise yüzde 123,8 olarak açıkladı. Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi, enerji fiyatlarındaki yükselişin henüz son bulmadığının sinyallerini veriyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından sonra petrol fiyatları son 8 yılın zirvesine yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir