EkonomiManşet - YanSon 24 Saat

Ekonomik çıkmaza giren AKP barajları satıyor

Köyceğiz ilçesinde Dalaman Çayı üzerinde bulunan Akköprü Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile Santral tarafından kullanılan taşınmazlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarıldı. CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, “Ülke ekonomik olarak o kadar zor duruma düşmüş ki AKP, son olarak Akköprü Barajı’nı satarak ekonomik olarak günü kurtarmaya çalışmaktadır” diye tepki gösterdi

Dalaman Akköprü Barajı

‘AKP ekonomik olarak günü kurtarmaya çalışmaktadır’

Muğla’da Dalaman Çayı üzerinde bulunan Akköprü Barajı özelleştirme kapsamına alındı. Akköprü Barajı ve Hidroelektrik CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, özelleştirilme kararında tepki gösterdi. Erbay şunları söyledi: “AKP’nin geldiği nokta ülkenin enerji kaynaklarını ve barajlarını satmaktır. Ülke ekonomik olarak o kadar zor duruma düşmüş ki AKP, son olarak Akköprü Barajı’nı satarak ekonomik olarak günü kurtarmaya çalışmaktadır. Barajın satılmasına karşı direneceğiz.”

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Erbay, Akköprü Barajı’nın Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca bölgesi için önemine işaret etti. Özelleştirme kararından vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

‘Akköprü Barajı bölge için hayati öneme sahiptir’

CHP’li Erbay konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Köyceğiz ilçesi sınırları içerisinde kalan ve Dalaman çayı üzerinde bulunan Akköprü Barajı’nın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na devredildiğini ve özelleştirilmesi için ihaleye çıkıldığını öğrendik. Akköprü Barajı Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca bölgelerini besleyen en önemli su kaynaklarında birisidir. Bu baraj bölgedeki tarımsal sulama için çok önemlidir. Akköprü Barajı 142 bin hektar tarım alanının sulanmasını sağlamaktadır. Binlerce insan tarımsal üretimle hayatını kazanmaktadır.”  

‘Özelleştirmenin maliyeti vatandaşın sırtına zam olarak yüklenecek’

“Enerji en temel ihtiyaçlarımızdan birisidir. Ancak daha önce elektrik dağıtımı özelleştirilirken defalarca uyarmıştık. Maalesef bu uyarılarımız yetkililer tarafından dikkate alınmadı. Özelleştirme sonucunda elektrik dağıtım ücretleri fahiş oranda arttırıldı. Şimdi de en temel ihtiyaçlardan biri olan enerjide bunu yapıyorsunuz. Yine bu barajın özelleştirilmesiyle elektrik fiyatları da artacak. Bu özelleştirmenin maliyeti vatandaşın sırtına zam olarak yüklenecek. Ayrıca tarlasını sulamak için elektrik kullanan çiftçimize de yük olarak binecek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir