GündemManşet - Yan

Durakoğlu: Feyzioğlu tarafından arkamızdan vurulduk

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Metin Feyizoğlu’nun iktidarla ilişkisini değerlendirirken, “Metin Feyzioğlu tarafından arkadan vurulduğumuzu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, geçtiğimiz günlerde katıldığı programda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a olan sevdasını “Tayyip Bey gerçek bir insan, plastik değil” sözleriyle anlatan Metin Feyzioğlu’na yönelik eleştirilerde bulundu.

Platform İstanbul kanalında ‘Karar Sizin’ programına konuk olan ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, yöneltilen bir soru üzerine TBB Başkanı Metin Feyzioğlu hakkında çarpıcı ifadeler kullandı. Feyzioğlu’nun ‘ciddi bir eksen kayması’ yaşadığını söyleyen Durakoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“Barolar Birliği Başkanı’nın ekseni kaydı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın başbakan olduğu dönemde ona karşı takındığı muhalif tavrı biliyoruz. Herkes biliyor ki üç yıl önceki Metin Feyzioğlu böyle değildi. Kendisi o dönemde bir iktidar dili kullanmıyordu. Bir şeyleri kendisini kanıtlayabilmek amacıyla abartacak bir noktaya getirmiyordu. Mesela bir yargı reformu sırasında avuçları patlarcasına alkışlamıyordu. Ya da İnsan Hakları Eylem Planı çıktığı zaman ‘Bu bir devrimdir’ gibi ifadeler kullanmıyordu. Ciddi bir eksen kayması var. Bu neden oldu, ne oldu bilmiyorum. Kişisel kariyer planlaması içerisine girersen, kendini siyasal iktidara karşı kanıtlayabilmek için kişisel beklentiler içerisine girersen beni kullanıyorsun demektir. İşte o noktadan itibaren beni ilgilendirir.

“Arkadan vurulduğumuzu düşünüyorum”

Dolayısıyla baroların temel işlevselliği olan hukuk devletini korumak, hukukun üstünlüğünü savunmak, insan hakları ihlallerine karşı çıkmak iktidar dili kullanarak yapılan bir şey değil. Dolayısıyla bunun işlevini yerine getiremeyecek hale gelmiş oluyorsunuz. Önemli olan nokta bu. Demokratik anlamda ya da hukuk devleti anlamında yaptığımız mücadelede kaybettik. Barolar Birliği’nin kurumsal kimliğini bir tarafa bırakıyorum ama Metin Feyzioğlu tarafından arkadan vurulduğumuzu düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir