EkonomiGündemManşet - Yan

Dünya bunu konuşuyor: 128 milyar dolar nerede?

Merkez Bankası rezrvlerindeki 128 milyar dolar dünya basınında da haber olmaya başladı.

Merkez Bankası rezervlerindeki 128 milyar doların akıbetine ilişkin belirsizlik sürerken, konu Türkiye gündeminden sonra dünya medyasında da yer bulmaya başladı. CHP tarafından il ve ilçe başkanlıklarına asılan ‘127 milyar dolar nerede?’ yazılı afişlerin savcılık talimatıyla polis tarafından indirilmesi sonrası, uluslararası basın da konuyu haberleştirdi.

ABD merkezli finans ajansı Bloomberg, ‘Türk polisi 128 milyar dolar afişlerini indirdi’ başlıklı haberde, CHP binalarına asılan ‘128 milyar dolar nerede?’ yazılı afiş ve pankartların savcılık talimatıyla polis tarafından vinçlerle gece saatlerinde indirildiği aktarıldı.

Haberde, CHP’nin, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın ekonomi yönetiminin başında olduğu dönemde TL’yi savunmak adına merkez bankası rezervlerinin hatalı şekilde kullanıldığını öner sürdüğü, Türkiye’nin para politikası kökenli siyasi kavganın giderek şiddetlendiği aktarıldı.

Faiz politikası da haberde yer aldı

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın, Türkiye’de faizlerin düşük tutulması için 100 milyar dolardan fazla rezerv harcandığı yönündeki tahmini de haberde yer aldı.

Haberde, Erdoğan’ın damadı ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’a sahip çıkarak, “Kaybolan bir şey yok, para ülkenin hazinesinde ve merkez bankasında. Döviz rezervlerimiz toparlanmaya başladı” sözlerini kullandığı da hatırlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir