DünyaManşet - Yan

DSÖ ve Rusya’dan Filistin’e yardım projesi

Dünya Sağlık Örgütü ve Rusya, Filistin Sağlık Bakanlığı’na 100 bin hastanın tedavisi için yeterli tıbbi ekipman göndermenin imkanlarını değerlendiriyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin Sputnik’e yaptığı açıklamada, Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü’nün Filistin Sağlık Bakanlığı’na 100 bin hastanın tedavisi için yeterli tıbbi ekipman göndermenin imkanlarını değerlendirdikleri, şu anki koşullarda en çok talep edilen şeyin yardım olduğu ifade edildi.

Yetkili, “Rusya Federasyonu tarafından Filistin’e yapılan insani yardıma gelince, bunu sağlıyoruz ve düzenli olarak sağlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“DSÖ ile ortak bir proje uygulaması değerlendiriliyor”

Yardımların hem ikili formatta, hem de uluslararası kuruluşlarla etkileşim halinde sağlandığını vurgulayan yetkili, “Rusya Acil Durumlar Bakanlığı kanalından, bulaşıcı olmayan hastalıkların tedavisi için 10 tıbbi modülün ve 10 cerrahi modülün, Filistin Sağlık Bakanlığı’na tedarik edilmesi için DSÖ ile ortak bir proje uygulaması değerlendiriliyor. Böylece üç ay içinde 100 bin hastaya tedavi sağlanması ve bin ameliyat yapılması öngörülüyor. Şu anki koşullarda en çok talep edilen şey böyle bir yardım” ifadelerini kullandı.

“Aşı teslimatları taraflarca onaylanmış sürelerde gerçekleştirilmeli”

Moskova’nın Orta Doğu’da tırmanan gerginliğin Rusya ile Filistin’in Rus koronavirüs aşısının tedariki ile ilgili iş birliğini etkilememesi ve teslim vadelerinin değişmemesi için elinden gelen çabayı gösterdiğine dikkat çeken yetkili, şöyle konuştu:

“Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi çevresindeki mevcut durumun ağırlaşmasının, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu’nun (RDIF) Filistin Sağlık Bakanlığı ile Rus aşılarının geleceğe dönük tedariki konusunda iş birliğini olumsuz etkilememesi için çaba gösteriyoruz. Planlar üzerinde çalışılıyor, aşı teslimatları taraflarca onaylanmış sürelerde gerçekleştirilmeli.”

https://yaziyor.org/2021/05/21/dso-koronavirus-kaynakli-olumler-kayitlara-gecenden-3-kat-daha-fazla/
https://yaziyor.org/2021/05/21/dso-asilar-varyantlara-karsi-etkili/
https://yaziyor.org/2021/05/17/dso-en-buyuk-sorun-paylasim-eksikligi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir