ManşetMedyaSon 24 SaatTüm Haberler

Didem Arslan Yılmaz Kürtçe konuşan kadını hattan aldı

“Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme” programı ayrımcılığa sahne oldu. Programa telefonla bağlanan Türkan Taşçı, Kürtçe konuşunca hattan alındı. Didem Arslan Yılmaz “Doğru düzgün Türkçe konuşsun, burası Türkiye Cumhuriyeti” dedi.

Show TV’de yayımlanan “Didem Arslan Yılmaz’la Vazgeçme” programı, Kürtçeye yönelik ayrımcılığa sahne oldu.

Konuklar Ayfer Taşçı ve Hayriye Taşçı’nın halaları Türkan Taşçı, programa telefonla bağlandı. Hala Taşçı’nın yeğenlerine yönelik “Siz orada ne arıyorsunuz” sözleri üzerine gerginlik yaşandı, karşılıklı edilen hakaretler sansürlendi.

Televizyonun sesini kısması istenen Türkan Taşçı’nın daha sonra sunucu Didem Arslan Yılmaz’ın “Hatta mısın” soruna verdiği yanıt da sansürlendi. Ardından yeğen Hayriye Taşçı’nın “Konuş tamam konuş” dediği duyuldu. Didem Arslan Yılmaz ise “Hayır hayır. Türkan Hanım bizim de anlamamız lazım” diyerek Türkan Taşçı’nın hattan alınmasını istedi. Didem Arslan Yılmaz’ın devamında söylediklerinden Hala Taşçı’nın Kürtçe konuştuğu için hattan alındığı anlaşıldı.

Kürtçe konuşan kadın tekrar programa bağlanarak Türkçe konuştu

Didem Arslan Yılmaz, şu sözleri sarf etti:

“Kızlara hakaret edemez tabii, öyle de konuşamaz. Ondan sonra biraz da anlarım ben Kürtçe’den. Kesinlikle olmaz. Halayla bir konuşun, doğru düzgün Türkçe konuşsun. Hepimiz anlayacağız, burası Türkiye Cumhuriyeti yani. Bir de o dili bilmiyoruz ki biz. Bilsek anlayacağız, konuşacağız da.”

Dakikalar sonra tekrar programa bağlanan Türkan Taşçı, konuşmasına Türkçe devam etti.

#HaddiniBilDidemArslan

Didem Arslan Yılmaz’ın ayrımcı söylemleri, sosyal medyada tepkiye neden oldu, Arslan’ı kınayan binlerce paylaşım yapıldı. 

#HaddiniBilDidemArslan” etiketi Twitter’da Türkiye gündeminin üst sıralarına yerleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir