Kültür SanatTüm Haberler

Dersim’deki son ve tek çömlekçi: Meslek yok oluyor

Çocuk yaşta bir Ermeni ustadan öğrendiği çömlekçiliği 60 yıldır yapan Halil Bozkurt mesleğin kaybolmasından endişe duyuyor. 75 yaşındaki Bozkurt mesleğin kaybolmaması için çocuklara ücretsiz ders vermeye hazır.

Dersim’in son ve tek çömlek ustası Halil Bozkurt, ilerleyen yaşına rağmen kendisinden başka kimsenin yapmadığı çömlekçilikten vazgeçmiyor. Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar beldesinde yaşayan Bozkurt çalışması için gerekli olan toprağı Munzur’un kıyısından getiriyor.

Bir günde 15 çömlek 100’e yakın da süs eşyası yapan Bozkurt özellikle çevre iller olmak üzere pek çok yere yaptığı ürünleri satıyor. Geçimini buradan sağlayan Bozkurt, şimdiye kadar mesleğini icra edebilmek için 12 ülkeye gitmiş.

Bir altın hediye ederek mesleği öğrenmiş

Mesleği bir Ermeni çömlek ustasından öğrenen Bozkurt, çömlek yapımının Ermenilere ait tarihi bir meslek olduğunu söyleyor.

Çocukken güç bela annesinden aldığı bir altını götürüp Ermeni ustaya hediye ederek mesleği öğrenmeye başlayan Bozkurt bir yıl içinde çıraklıktan terfi etmiş.

‘Bizim aslımız topraktır’

Mesleğini çok seven Bozkurt “Yüzüm gözüm çamur olmadan rahatlamıyorum. Bizim aslımız topraktır. Topraktan geldik, toprağa gideceğiz. Huzurum topraktır” dior.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir