EkonomiGündemManşetSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Denizli’de sokaklara dökülen traktörlüler: Çiftçiyi yok etmek istiyorlar

Deniz’linin Çivril ilçesinde çifçiler ve esnaf zamlara karşı traktörlü eylem yaptı. Üreticiler iktidarın kendilerine dönük politikalarını eleştirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da zamları protesto eden çiftçilerin, esnafın traktörlerle geldiği protestoya katıldı.

Kent meydanını traktörlerle turlayan çiftçiler, esnaflar, üreticiler; araçlarının üzerinde “Çiftçi gülmezse köylü gülmez” yazılı dövizler taşıdı. Gülizar Biçer Karaca da traktörlerden birine bindi, üreticilerimizin daima yanındayız mesajı verdi.

“İthalatta yandaş lobisi oluşturdular”

Gülizar Biçer Karaca destek için katıldığı eylemde şu konuşmayı yaptı:

“Bu yaz buğdayda ciddi bir yoklukla, kıtlıkla karşı karşıya kalacağız. Rusya’dan, Ukrayna’dan buğdayı ithal ediyoruz. Oysa neydi eskiden; Türkiye tarımsal üretimde kendi kendine yeten 7 ülkeden birisiydi. Bugün Konya Ovası’nda buğday ekilmedi, neden? İthalatta yandaş lobisi oluşturdular, siz ekmeyin biz getirelim siz tüketin dediler.

Değerli Çivrilli hemşehrilerim böyle bir duyarlılık, böyle bir itirazı saraya duyurmak için bir araya gelen siz değerli çiftçilerimize, minibüsçü esnaflarımıza, Çivrilli üreticilerimize sonsuz teşekkürlerimi iletmek isterim. Gerçekten artık yeter dendiği süreçte korkmadan, cesurca siz sesinizi duyurmak istediniz, bizler de bu sese aracılık etmek için buradayız.”

“Sarayın keyfi yerinde”

CHP’li Karaca sözlerini şöyle sürdürdü: “Çiftçilerimiz Ekim, Kasım aylarında buğdayını, arpasını ekemedi, ekenler gübre atamadı çünkü gübre aldı başını gitti. Ardından okul servisi minibüsçü esnafımız var, sene başında sözleşmeyi mazot 6 buçuk lirayken yaptılar, bugün mazot geldi 20 lira hatta 24 lirayı buldu. Şimdi okul servisi yapan esnafımız perişan durumda sesini saray duymuyor, sarayın keyfi yerinde”

“Konya Ovası’nda buğday ekilmedi, neden?”

Tarımda yaşanan krize dikkat çeken Karaca “Çiftçilerimiz ekemiyor, süt üreticilerimiz, hayvancılıkla uğraşanlar ineklerine yem bulamıyor, saman bulamıyor. Geçen gün bir vatandaşımız aradı: ‘Saman için sipariş verdim, bin 300 liradan pazarlık yaptık. 3 gün sonra sipariş verdiğim zaman geldi. Bin 750 liradan ödersen indiririm, ödemezsen indirmem dedi.’ Buğdaylar büyümeyecek gübresiz ekildi. Bu yaz saman da olmayacak. Bu yaz buğdayda ciddi bir yoklukla, kıtlıkla karşı karşıya kalacağız. Rusya’dan, Ukrayna’dan buğdayı ithal ediyoruz. Oysa neydi eskiden; Türkiye tarımsal üretimde kendi kendine yeten 7 ülkeden birisiydi. Bugün Konya Ovası’nda buğday ekilmedi, neden? İthalatta, tarım bir yandaş lobisi oluşturdular, siz ekmeyin biz getirelim siz tüketin dediler. Bugün Ukrayna-Rusya krizi çıktı buğday gelmeyecek, ne olacak o zaman ekmek 6 lira olacak” diye konuştu.

“Gemilere, yatlara nasıl kıyak yapılıyorsa, biz kıyak değil biz hakkımızı istiyoruz”

Protestoya katılan çiftçiler isyanını dile getirdi:

“Biz çiftçiler olarak zor şartlar altında üretime inatla devam ediyoruz. Ne acıdır ki savaşan iki ülkeden gelecek ayçiçek ve buğdaya gözümüzü diktik, hepimiz bekliyoruz. Bunun sebebi de mevcut iktidarın çiftçi haklarını vermemiş olmasından dolayı, gübre, mazot fiyatlarının çok yüksek olmasından dolayı üretimde zorlanıyoruz. Eğer Toprak Mahsulleri Ofisi Rusya’dan aldığı fiyata biz çiftçilerden alsa bizim her tarafımızı buğday, arpa oluyor, dışarıdan almak zorunda kalmayız artı üretilen fazla mahsulümüzü de dışarıya satar ülkeye döviz girdisi sağlayabiliriz. Fakat yapılan bu olaylara bakıyoruz, sanki bilinçli olarak çiftçiyi yok etmek ister gibi bir hava var.”

Başka bir üretici ise çiftçinin haklarının verilmesi gerektiğini belirterek; “Gemilere, yatlara nasıl kıyak yapılıyorsa, biz kıyak değil biz hakkımızı istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir