Yaziyor.Org

Gerçeğin Sözüyle

DünyaPolitika

Dendias, Çavuşoğlu’nu Atina’ya davet etti

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, canlı yayında yaşanan tartışma sonrası Mevlüt Çavuşoğlu’nu Atina’ya davet ettiğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunanistanlı mevkidaşı Nikos Dendias’ın Ankara’daki görüşme sonrası gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısına yaşanan gerginlikler damga vurmuştu. Yaşananlar sonrası açıklamalarda bulunan Dendias, Çavuşoğlu’nu Atina’ya davet ettiğini söyledi.

“Ortak bir payda yok”

Kathimerini Gazetesi’ne konuşan Dendias, Ankara’daki görüşmelerde atmosferin iyi olduğunu ama birçok konuda pozisyonların yakınlaşmadığını söyledi. Dendias, “Türkiye’yle karşı karşıya olduğumuz sorun şu ki, farklılıklarımızı çözmenin çerçevesi konusunda ortak bir payda yok” diye konuştu.

“Uluslararası hukukun ötesine geçen pozisyonlar görüyorum”

Yunanistan’ın münhasır ekonomik bölge ve Ege ile Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı konularının ‘uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesini istediğini’ belirten Dendias, “Türkiye’nin Ege ve Akdeniz’i ilgilendiren meselelerdeki pozisyonunun sertleştiğini görmüyorum. Fakat uluslararası hukukun ötesine geçen sabit pozisyonlar görüyorum. Bu da çözüm ihtimalini zor kılıyor ama imkânsız kılmıyor” ifadelerini kullandı.

Atina daveti

2015’ten beri Türkiye’yi ziyaret eden ilk Yunanistan Dışişleri Bakanı olan Dendias, mevkidaşı Çavuşoğlu’nu görüşmelerin devam etmesi ve Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis arasında olası bir görüşmenin zemininin hazırlanması için Atina’ya davet ettiğini de ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir