KadınTüm Haberler

Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararı Kadıköy’de protesto edildi

İstanbul Sözleşmesini Uygula İstanbul Kampanya Grubu, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararına karşı eylem düzenledi, “Sözleşmede yazan her bir madde biziz, bizim mücadelemizle uygulanacak” dedi.

İstanbul Sözleşmesini Uygula İstanbul Kampanya Grubu, “Danıştay kararını tanımıyoruz, İstanbul Sözleşmesi bizim” demek için bugün Kadıköy’de bir araya geldi.

Kadıköy-Eminönü İskelesi önünde Kampanya Grubu adına açıklamayı okuyan Rüya Kurtuluş “Danıştay kararını tanımıyoruz. İstanbul Sözleşmesi biziz” sözleriyle başlarken, “Danıştay 10. Dairesi Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali istemiyle açılan davaları reddetti. Bu karar aylardır Ankara’da Danıştay’da kadın örgütlerinin, siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin ve baroların kalabalık katılımıyla her biri birer hukuk dersi gibi olan, kadınların Erdoğan’ın çekilme kararını yargıladığı ve Danıştay savcılarının her seferinde “Cumhurbaşkanı İstanbul Sözleşmesi’ni feshedemez” görüşünü açıkladığı duruşmaların ardından verildi” ifadelerini kullandı.

‘Kabul etmiyoruz’

Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararının ülkenin gidişatı açısından son derece kritik ve belirleyici olduğuna dikkat çeken Kurtuluş, “Sadece kadınlar açısından değil, toplumun her kesimi açısından adaleti arayacağı hukuki mekanizmalar halk üzerinde birer baskı aracına dönüşmüş vaziyette. Düşünün ki bütün gün AKP’lilere sosyal medya üzerinden hakaret edildiğini farz edip sadece bu dosyalara bakan ağır ceza mahkemeleri var. Şaşırmadık ama olağanlaştırmıyoruz da. Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararıyla çekilinmesini onaylayan kararı, meclisin yasama yetkisini Cumhurbaşkanı’nın keyfi kararnamelerle gasp edebileceğini hukuki içtihat haline getirebilecek niteliktedir. Üstelik temel insan hakları metni niteliğinde olan İstanbul Sözleşmesi’nden Anayasa’ya aykırı bir şekilde Cumhurbaşkanı’nın aldığı bir kararla çekilebileceğini de söylüyor bu karar. Bu karar siz ne derseniz deyin, ülkede ne yaşanıyorsa yaşansın biz Danıştay’ı tek adama bağladık kararıdır. Kabul etmiyoruz” dedi.

‘Sözleşme kadınlar için hayati nitelikte’

İki yıl önce çeşitli tarikat ve cemaatlerin talebiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme tartışmalarının başladığını hatırlatılan açıklamada, Pınar Gültekin davasında uygulanan tahrik indirimini ve tepki eylemlerini vurgulayan Kurtuluş, şunları söyledi: “İki yıl önce yine burada Pınar Gültekin’in öldürülmesinin üzerine ‘bir kişi daha eksilmemek için İstanbul Sözleşmesi’ni uygula’ pankartıyla eylemdeydik. Maalesef geçtiğimiz günlerde yine bu meydanda Pınar Gültekin’i yakarak üstüne beton döken, katil Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının, Ağır Ceza Mahkemesi tarafından haksız tahrik indirimi uygulanarak 23 yıla indirilmesini protesto etmek için eylemleydik birçoğumuz.

Bu kararları verenler bu ülkedeki her kadın cinayetinin, maruz kaldığımız her erkek şiddetinin doğrudan failleridir. Devlet en tepesinden mahkemesine, kolluğuna kadar bir suç örgütüne dönmüştür. Karşımızda adeta halka karşı açılmış bir savaşı yönetenler var. Bu savaşı yönetenler bugün kadınları ve LGBTİ+’ları haklarını gasp ederek öldürürken, sınır ötesine bomba yağdırarak sivillerin canını almaktadır.”

‘İstanbul Sözleşmesi biziz’

Saldırılara karşı mücadelenin bitmediğini vurgulayan Kurtuluş, “Bir kez daha tane tane ve yüksek sesle söyleyelim. İstanbul Sözleşmesi bizim mücadelemizle yazıldı, onaylandı. Vazgeçmeye niyetimiz yok. Sözleşmede yazan her bir madde biziz, bizim mücadelemizle uygulanacak. Gücümüz haklılığımız, gücümüz dayanışmamız. İstanbul Sözleşmesi Biziz!” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir