DünyaManşet - Yan

Danimarka, Suriyeli sığınmacıların ülkeyi terk etmesini istedi

Danimarka’da yaşayan Suriyeli sığınmacılara oturum izinlerinin yenilenmeyeceği bildirildi. Karar, ülkede tepkiyle karşılandı.

Danimarka makamları, sığınmacılara gönderilen bir e-mail ile ülkedeki oturma izinlerinin yenilenmeyeceğini duyurdu.

BBC Türkçe’nin haberine göre Danimarkalı otoriteler, Suriye’nin “belli bölgelerinin güvenli olduğunu” ifade ederek sığınmacıların ülkeyi terk etmesini istedi. En az 189 Suriyeli sığınmacının oturum iznini yeniletme başvurusu geçtiğimiz yaz reddedildi.

Danimarka’daki muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri ise hükümetin sığınmacılara yönelik yaklaşımına tepkili. Suriye’nin önemli bir kısmının hala savaş atmosferinde olduğunu belirten sivil toplum örgütleri, Danimarka’nın Avrupa’da bu yönde bir karar uygulayan ilk ülke olmasını da eleştiriyor.

20 yaşındaki öğrenci gündeme getirdi

Danimarka’daki Suriyeli sığınmacıların oturma izni sorunu, 20 yaşındaki Suriyeli öğrenci Aya Abo Daher’in yaşadıklarını basınla paylaşmasının ardından ülkenin gündemine oturdu. Geçtiğimiz yıl lise mezuniyetini kutlamaya hazırlanan Daher, aldığı e-mail ile kendisinin ve ailesinin oturum izninin yenilenmeyeceğini öğrendiğinde sarsıldı.

“Çok üzüldüm ve kendimi çok yabancı hissettim” diyen Daher, kararı öğrendiğinde oturup ağladığını, ne yapacaklarını bilemediklerini anlattı.

“Çatışma olmaması güvenli olduğu anlamına gelmiyor”

Danimarka Sığınmacı Konseyi (DRC) Genel Sekreteri Charlotte Slente, “Suriye’deki savaş ne bitti ne de unutuldu. Buna rağmen Danimarkalı otoriteler Şam’daki durumun iyi olduğunu, Suriyeli sığınmacıların dönebileceklerini iddia ediyor” dedi.

Kararın sorumsuzluk olduğunu belirten Slente, Suriye’ye geri dönecek sığınmacıların ciddi yaşam tehlikesi olacağını belirterek “Şam’da çatışma olmaması, şehrin oraya dönen sığınmacılar için güvenli olduğu anlamına gelmiyor.” ifadelerini kullandı.

“Elçiliği kapalı tutarken nasıl güvenli olduğu söylenebilir?”

Sivil toplum örgütlerinin yanı sıra, Başbakan Frederiksen ile birçok konuda iş birliği yapan sol kanat siyasi partiler de hükümetin sığınmacılara yönelik politikasını eleştiriyor. Sosyal Liberal Parti’nin entegrasyon politikaları sözcüsü Kristian Hegaard, sığınmacıların sınır dışı edilmesinin ‘merhametsiz ve anlamsız’ bir karar olduğunu vurgulayarak, “Güvenli olmadığı için bu ülkedeki elçiliğini kapalı tutan Danimarka, nasıl olur da Suriye’nin güvenli bir ülke olduğunu söyleyebilir?” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir