ÇevreDünyaGündem

Dağda bir başına yaşayan tek papağan türü aslında insanlardan kaçıyormuş

Nesli tükenmekte olan kea papağanları uzunca bir zaman önce yaşam tarzlarını değiştirip dağlara yerleşti. Dünyadaki en zeki kuşlardan biri olan kea papağanın dağlara muhtemelen insanlardan kaçmak için gitti.

Bilim insanları dünyanın tek dağ papağanı diye bilinen kea papağanlarının dağlara muhtemelen insanlardan kaçmak için yerleştiğini keşfetti. Uzun zaman önce dağlara kaçan papağan bu sayede bugünkü iklim krizinden kurtulabilir.

Yeni Zelanda’daki Alp Dağları’nda yaşayan kea papağanları, “benzersiz Alp papağanı” diye niteleniyor. Ancak yeni araştırmada DNA analizleri, bu kuşların bir zamanlar ülkenin diğer bölgelerinde de yaşadığını ortaya koydu.

Otago Üniversitesi’nden araştırmacılar, kea papağanının genom verilerini, ormana adapte olmuş “kardeş türü” kākā kuşunun verileriyle karşılaştırdı. Kea papağanı, Addams Ailesi’nim müziğini mırıldanınca yakalandı. Normalde kea papağanının genlerinde yüksek irtifada yaşadığını gösteren ayırıcı işaretler bulunması gerekirdi. Ancak iki kuşun verileri de benzerdi.

Araştırmanın başyazarı Doç. Dr. Michael Knapp, “Fizyolojik açıdan kea papağanının daha düşük irtifalarda hayatta kalmasını engelleyecek hiçbir şey yok. O bir genelci. Deniz seviyesinden Alplere kadar hayatta kalabilir” diye konuştu.

‘Orman örtüsünü tahrip eden insanlardan kaçınmak için dağlara sığındı’

Buradan hareketle araştırmacılar, kea papağanlarının, bir zamanlar düşük irtifalarda da dolaştığını ama orman örtüsünü tahrip eden insanlardan kaçınmak için dağlara sığındığını ortaya attı.

Öte yandan araştırmacılar bu kuşların özellikle insanlardan kaçmak dağlara sındığı teorisini kanıtlamak için daha fazla veri gerektiğini de vurguladı.

‘İklim krizinden kurtulabilir’

Nesli tükenmekte olan kea papağanlarının, yaşam tarzlarını değiştirip dağlara yerleşebilmesi, iklim krizinden kurtulmalarını da sağlayabilir. Uzmanlara göre özellikle dağ koşullarına uyum sağlayan türler iklim krizi nedeniyle daha büyük bir yok olma tehdidiyle karşı karşıya.

Ancak Molecular Ecology isimli bilimsel dergide yayımlanan bu araştırma, kea papağanlarının yaşadığı dağ habitatının küresel ısınmayla küçüldüğü durumda ormanlara geri dönebileceğine işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir