GündemKadın

Çocukları erkekler tarafından katledilen anneler İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin konuştu

Çocukları erkekler tarafından katledilen kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin konuştu. Mersin’de polis memuru Fatih Burak Aykul’un katlettiği Feray Şahin’in annesi Aysel Şahin, “Kızım kadınlar için adalet arıyordu, biz şimdi onun için adalet arıyoruz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi sonrası kadınlar sokaklarda eylemlere devam ederken, Danıştay’da da dava açılmıştı. Tepki çeken karar sonrası çocukları erkekler tarafından katledilen anneler de Erdoğan’ın kararına tepki gösterdi.

“Şeriat getirmek istiyorlar”

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre, Muğla’da Cemal Metin Avcı tarafından öldürülen 27 yaşındaki üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin sözleşmenin kaldırılmasıyla birlikte kadınların tamamen savunmasız kaldığını belirtti. Gültekin, “Savcılığa sözleşmenin geri getirilmesi için dilekçe vereceğim. Yeter artık, kadınların canı zaten yetince yandı. Bunlar ne yapmak istiyor? Şeriatı getirmek istiyorlar anlaşılan” ifadelerini kullandı.

“Kızım kadınlar için adalet arıyordu, biz şimdi onun için adalet arıyoruz”

Mersin’de polis memuru Fatih Burak Aykul’un katlettiği 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Feray Şahin’in annesi Aysel Şahin, sözleşmenin feshedilmiş olmasına şu sözlerle karşı çıktı:

“Katillerin önü tamamen açıldı. Umutlarım bir kez daha yıkılmış oldu çünkü biz adalet ararken, İstanbul Sözleşmesi uygulansın derken, şimdi sözleşmeyi kaldırdılar. Kızım, kadınlar için adalet arıyordu, biz şimdi onun için adalet arıyoruz. Başka kadınlar da bizim için arayacak mı ileride bilemiyoruz. Kadınların susmaması, direnmesi lazım çünkü öyle bir noktaya geldik ki kadın tamamen yok sayıldı artık. Öldürülen kadınların haklarını kim savunacak? Biz İstanbul Sözleşmesi’ne güveniyorduk. Uygulanmasa da bir umudumuz vardı, artık o da kalmadı. Kadınların hakkını arayan bir sözleşmeydi, hepimiz için güvenceydi. Ben kızını kaybetmiş bir anne olarak bunu talep ediyorum. Bu yanlıştan dönülmesini istiyorum”

“Bizim bu devlete güvenimiz kalmadı”

“Sözleşmeyi kaldıranlara seslenmek istiyorum” diyen anne Şahin, “Kendilerinin de kızları, eşleri var. Hadi bizi es geçtiniz onların yüzüne nasıl bakıyorsunuz” diye sordu. Şahin, “Kızımın katili onca şeye rağmen serbest bırakıldı. Bizim bu devlete, adalete zaten güvenimiz kalmadı. Bizim hakkımızı artık kim savunacak? Sözleşmenin geri gelmesini istiyorum. Yeter artık, kadınların canı zaten yetince yandı. Bizimki gitti zaten bundan sonra da ben varım, başka kızlar, kadınlar var. Sonuna kadar davamızın peşindeyiz” dedi.

“Başkalarının kızları ölmesin”

Yine Muğla’da, Selim Ahmet Kemaloğlu tarafından katledilen bir diğer üniversite öğrencisi Zeynep Şenpınar’ın (25) annesi Aruz Şenpınar da “İstanbul Sözleşmesi uygulansa, bir tek benim kızım değil, bütün kadınlar korunacaktı. Bu kadınlar suçu ne?” diye sordu. 20 Nisan’da görülecek davaya da çağrıda bulunan anne Şenpınar, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben bütün annelerin, herkesin yanındayım. Benim kızım niye ölsün? Ben onu zorluklarla büyüttüm. Üniversiteyi bitirdi, öğretmenliği kazandı, sınavını bekliyordu. Kızım ölmeyebilirdi. Ama benim kızım öldü, başkalarının kızları ölmesin”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir