DünyaManşet - Yan

Çin’de yapılan aşı sayısı 1 milyarı geçti

Çin’de yapılan koronavirüs aşısında 1 milyar doz seviyesi aşıldı. Bu rakam, dünyada bugüne dek yapılan doz sayısının üçte birine tekabül ediyor.

1,4 milyarlık nüfusu ile dünyanın en kalabalık nüfusu konumundaki Çin’de yapılan koronavirüs aşı sayısının 1 milyar dozu geçtiği açıklandı. Bu sayı, tüm dünyada bugüne dek yapılan doz sayısının üçte birine tekabül ediyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, temmuz ayına dek ülkenin yüzde 40’ının, yıl sonuna dek de yüzde 70’inin tamamen aşılanmış olmasını hedefliyor.

Çin’in aşılama kampanyası ilk haftalarda yavaş olduğu için eleştirilmiş, nüfusun önemli bir kısmının da sert karantina önlemleriyle iç bulaş vakalarının sıfırlanması sonrası aşı yaptırmaya ihtiyaç duymadığı belirtilmişti.

5 günde 100 milyon doz aşı

Ancak son haftalarda hem güneydeki Guangdong bölgesinde Delta (Hindistan) varyantı vakalarının patlak vermesi, hem de aşı yaptıranlara bedava yumurta veya alışveriş çekleri verilmesi kampanyalarla aşılama programı da hız kazandı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, son 100 milyon dozun sadece beş gün içinde yapıldığını açıkladı.

https://yaziyor.org/2021/06/13/7-ulke-1-milyar-doz-asi-hibesi-icin-anlasti/
https://yaziyor.org/2021/05/07/afrikadan-asi-patentine-cagrisi-tarihin-dogru-tarafinda-yer-alin/
https://yaziyor.org/2021/04/30/ugur-sahin-asida-patent-hakki-kaldirilsin-cagrisina-yanit-verdi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir