DünyaManşetSon 24 SaatTüm Haberler

Çin’de çocukların video oyunları oynamaları 3 saat ile sınırlandırıldı

Çin’de bazı oyuncular için ‘‘oyunun bitmesine’’ az kaldı. Eğer Çin’de 18 yaşının altında ve video oyunları hayranıysanız, artık haftada sadece üç saat bu oyunları oynayabilirsiniz.

Pazartesi günü ülkenin haber ajansı Xinhua’dan yapılan açıklamaya göre Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi çocuklar arasındaki video oyun bağımlılığını engellemek için çevrimiçi oyun şirketlerinin genç kullanıcılara ne kadar süre oyun oynamalarına izin vericekleri konusunda kısıtlamalara gidiyor.

Şirketlerin belli zaman dilimi dışında hizmet sunması yasaklandı

Alınan yeni kurallara göre, şirketlerin kısa bir zaman dilimi dışında çocuklara hizmet sunması yasaklandı.  18 yaşından küçük olanlar sadece cuma, cumartesi ve pazar günleri, akşam 8 ile 9 saatleri arasında oyunlara erişebilecekler.  Ulusal bayramlarda aynı saatler arasında oyun oynayabilecekler.

Gerçek isim ve kimlik kullanmak zorunlu

Xinhua’nın bildirdiğine göre yeni kurallar gereği ayrıca şirketlerin, oyuncuların oturum açmak için gerçek isimlerini kullanmalarını sağlamaları ve gerçek kimliklerini kullanmayan kişilerin oturum açmalarını engellemeleri gerekmektedir.

Çin’in çocuklar ve gençler arasında oyun oynamalarını kısıtlamaya yönelik önlemlere onay önceki yıllarda da verilmişti. 2019 yılında reşit olmayanların günde yalnızca en fazla 90 dakika oynamasına  ve 20:00 – 08:00 saatleri arasında oynamalarına izin verilmesi kararlaştırılmıştı. O yılda da gerçek isim ve telefon numaraları kullanmaları zorunluydu.

İnternet harcaması 2019’da sınırlandırılmıştı

2019 yılında ayrıca reşit olmayanların mikro işlemlere harcayabilecekleri aylık tutar çocuğun yaşına bağlı olarak maksimum 28 ile 57 dolar arasında sınırlandırıldı.  Oyun şirketlerinin ücretsiz oyunlarda bile oyun içi satın alma teklif etmesi ya da bazen satın almaya zorunlu tutması oyuncuların karşılaştığı önemli bir sorun olduğu düşünülecek olursa iyi bir fikir olduğu düşünülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir