GündemManşet - YanSağlık

Çin Büyükelçiliği: Türkiye’ye 26 milyon doz aşı teslim ettik

Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nden yetkililer, aşı tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği, 7 Mayıs tarihi itibarıyla Türkiye’ye 26 milyon doz Sinovac aşısı teslim ettiklerini açıkladı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın Sinovac aşısının tedariği hakkında sözleşmeye ulaşıldığını ve 50 milyon doz için anlaşılmasına rağmen 25 milyon dozun teslim edilmediği açıklamasının ardından Çin Ankara Büyükelçiliği’nden açıklama geldi.

“Türkiye ile ilişkilerimizde bir sorun yok”

YetkinReport için Gazeteci Murat Yetkin’in sorularını yanıtlayan Çin büyükelçilik kaynakları aşı teslimatında yavaşlama olduğunu kabul ederken, yavaşlamanın kasıtlı olmadığını, siyasi bir nedene de dayanmadığını söyledi.

Çin Büyükelçilik kaynakları, aşı teslimatında yaşanan sorunun Uygur Türkleriyle ilgili olup olmadığına ilişkin olarak sorulan soruya, “Hayır. Aşı teslimatının yavaşlamasıyla bu konunun, hiçbir siyasi konunun herhangi bir ilgisi yok. Türkiye ile ilişkilerimizde siyasi bir sorun yok” yanıtını verdi.

“Çin’in aşılama oranı Türkiye’nin yarısı kadar”

Kaynaklar, şimdiye dek teslim edilen 26 milyon doz aşının, Çin’in 100 milyon doz olan toplam aşı ihracatının dörtte birinden fazlasını oluşturduğunu söyledi.

Türkiye’nin, Çin’den aşı ithal eden ülkeler listesinde ilk sırada yer aldığını belirten kaynak, “Çin’in aşılama oranı Türkiye’nin yarısı kadar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir