EmekManşet - YanSon 24 Saat

Çifçi isyan etti: Yeter Pakdemirli renkli gözlükleri takmışsın gerçekleri görmüyorsun

Adana’da karpuz üreticileri yüksek giderler nedeniyle mağdur olduklarını bildirim iktidarın tarım politikalarına isyan ettiler. AKP’ye üye olduğunu söyleyen bir üretici, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye seslenerek “Çıkar gözündeki renkli gözlükleri, gerçekleri gör” dedi.

CHP Adana Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut’un sorunlarını dinlemek üzere Adana’nın Karataş İlçesi’ne bağlı Bahçe Köyü’nde ziyaret ettiği karpuz üreticileri tarım politiklarına isyan etti. Hasat yapılan karpuz tarlasında üreticilerle bir araya gelen Barut ise üreticilerin sorunlarını dinledi.

Ben de AKP’liyim yaktınız bizi

Adalet ve Kalkınma Partisi üyesi olduğunu belirten karpuz üreticisi Fuat Kumlu, “Burada en çok mağdur olan üretici ve tüketici. Bu mazot bizi kahretti. Yeter Pakdemirli, kendine gel. sen renkli gözlük takmışsın, gerçekleri görmüyorsun. Olmaz böyle. ‘İşi politikaya dökmüşsünüz’ diyorsun ya, ben AKP’liyim. Ben şu ana kadar üyeyim. Yaktınız bizi, mahvettiniz. Karpuz 50 kuruş olur mu? Lütfen Cumhurbaşkanım, biraz gör, gör şu çiftçiyi. Bittik, bittik. Yazıklar olsun” diye konuştu

Bahçe Köyü’nde 55 dönümde karpuz üreten Sergen Şahbaz ise maliyetlerin çok arttığını belirterek, “Ocak ayından haziran ayına kadar soğuğuyla sıcağıyla dolusuyla meyve tutmasıyla her şeyiyle uğraşıyoruz. Bunların maliyeti 5-6 bin lira arasında” dedi.

Geçen yıldan bu yıla giderler neredeyse ikiye katlandı

“Geçen sene üre gübresini 1 lira 75 kuruşa alırken şu an 3 lira 50 kuruşa alıyorum. Mazotu 5 liraya alırken şu an 7 lira 50 kuruşa alıyorum. Bu fidenin bir tanesini 2 liraya alırken şimdi 3 lira 25 kuruş. Naylonumuz 22 liraya kadar çıktı. Karpuzu bu duruma getirene kadar toprağa kanımızı döküyoruz” ifadelerini kullandı.

80 dönüm alanda karpuz eken Mehmet Şahbaz da, geçen seneye göre maliyetlerin yüzde 50 arttığını, ürünlerini satamadıklarını, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın üreticilerin yanında durmadığını, adeta düşman gibi davrandığını söyledi.

Hasat yapılan alanda karpuz alan tüccar Hasan Hakim ise, “Ulusal ve yerel marketler bizi baskı altına alıyor, 70 kuruştan fazla fiyata karpuz almıyor. Hangi markete giderseniz gidin 4-6 liradan aşağı karpuz satmıyorlar. Bu vicdansızlıktır” şeklinde konuştu.

Tarlada 70 kuruş markette 5 lira

Karpuz hasadının yapıldığı tarlada ürünlerini yere atarak feryat eden çiftçilerle görüşen CHP’li Barut, ise şunları şöyledi:

“Daha önce domates, patates, soğan tarlada kalmıştı. Aynı kaderi şimdi karpuz üreticisi yaşıyor. Çünkü üretim maliyetleri çok yüksek. Dekarda 5-6 bin liraya üretim maliyeti olan çiftçi, turfanda hasat yapmasına rağmen, ülkenin en erken ve en kaliteli üretimini yapması rağmen yarı fiyatına satamıyorlar. 2002 yılında karpuz üreticisi 1 ton karpuz satıp 1 ton üre gübresi alabiliyordu. 2021 yılına gelindiğinde 5 ton karpuz satarak 1 ton üre alır hale geldi.

Üreticinin en temel girdisi olan mazotta da durum aynı. 2002 yılında 1 litre mazot alabilmek için 5 kilogram karpuz satan çiftçi, bugün 1 litre mazot alabilmek için 10 kilogram karpuz satmak zorunda. İhracat geç açıldı, hala İran’dan karpuz ithal ediliyor ve iç piyasada yüksek fiyatla tüketiliyor. Semt pazarlarını açın, tarlada 70 kuruşa satılmayan karpuzu marketlerde 5 liraya sattırmayın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir