GündemManşet - YanSağlık

CHP’li vekil Koca’ya seslendi: Yüreğiniz yetiyorsa vefat sayılarını açıklayın

CHP’li Mustafa Adıgüzel, geçmiş yıllardaki ve pandemi dönemindeki bulaşıcı hastalık kaynaklı vefat sayılarının açıklanmasını istedi ve Koca’ya seslenerek “Yüreğiniz yetiyorsa açıklayın” dedi.

CHP Ordu Milletvekili ve Hekim Mustafa Adıgüzel, açıklanan salgın rakamlarına ilişkin konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, toplamda 240 milyon doz aşı için sözleşme yapıldığı yolundaki açıklamalarına tepki gösteren Adıgüzel, “Bu sözleri biz daha önce de duyduk. Kasım ayında 50 milyon doz, Mart ayında 100 milyon doz. Her geçen gün üstüne ilave ediyor. Artık biz anlaşma istemiyoruz, biz aşı istiyoruz. 240 milyon dozdan bahsediyorsun, şu anda Türkiye’de aşıladığın insan sayısı 10 milyonu geçmedi” dedi.

“Yüreğiniz yetiyorsa açıklayın”

Bakan Koca’nın açıklamalarını değerlendiren Adıgüzel, şeffaflık çağrısında bulundu. Adıgüzel, “Yüreğiniz yetiyorsa geçtiğimiz yıllardaki ve bu pandemi dönemindeki bulaşıcı hastalıklar nedeniyle olan vefat sayılarını açıklayın” diye seslendi.

Adıgüzel, şöyle konuştu:

“Bir de test sayısındaki düşüşü neden değil, sonuç olarak söyledi. Esas sonucu istiyorsanız oradaki vefat sayılarına bakın. Biz bu Sağlık Bakanı’na Kasım 2020’deki bütçe görüşmelerinde sorduk. ‘Geçtiğimiz yıllarda ve bu pandemi döneminde bulaşıcı hastalıklardan ölen sayılar nedir?’ dediğimizde, ‘Yıl sonunu bekleyin. Bütün cenaze kayıtları memleketlerine gidecek, o zaman söyleyeceğiz’ demişti. Aradan dört ay geçti. Ne soru önergelerimize ne de medya yoluyla sorduğumuz sorulara herhangi bir cevap vermedi. Sağlık Bakanı’na çağrı yapıyorum. Yüreğiniz yetiyorsa geçtiğimiz yıllardaki ve bu pandemi dönemindeki bulaşıcı hastalıklar nedeniyle olan vefat sayılarını açıklayın. Topluma bir borcunuz var. ‘Bu işi bütün açıklığıyla yürütüyoruz, saklayacağımız bir şey yok’ diyorsanız, toplumu daha fazla bu bilgilerden mahrum bırakmayın.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir