GündemManşet - YanSağlık

CHP’li Adıgüzel: Böyle giderse kasım ayında katliam olur

CHP’liMustafa Adıgüzel, koronavirüs rakamlarını değerlendirdi, “Böyle giderse kasım ayında bu ülkede katliam olur” dedi.

CHP Ordu Milletvekili ve Hekim Mustafa Adıgüzel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Türkiye’deki koronavirüs rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Uyarıların iktidar tarafından dikkate alınmadığını söyleyen Adıgüzel, “Tarihe not düşüyorum böyle giderse kasım ayında bu ülkede katliam olur” ifadelerini kullandı.

Adıgüzel’in konuşmasından satır başları şöyle:

“Gerçekte birinciyiz”

“Türkiye koronavirüsünde tüm dünyanın aksine başlangıçtan beri en yüksek seviyeleri yaşıyor. Rekor üstüne rekor kırılıyor. Dünya nüfusunun yüzde 1’inin olduğu ülkemizde tüm dünyadaki yeni Covid’in yüzde 8-10’u var. Günlük vaka sayısında dünyada iki, bazen dördüncü sıradayız, ama ilk dörtteki ABD, Brezilya ve Hindistan nüfusları bizden kat kat yüksek olduğu için birinci görünmüyoruz, ama gerçekte birinciyiz.

“Vefatların daha yüksek olduğunun bilgisi var”

Vefatların daha yüksek olduğunun bilgisi var. Önceki gün sadece 207 cenaze İstanbul’da vardı. Ankara’da 1 Nisan’da 8 cenaze varken, dün üçe katlandı 22’ye çıktı. İzmir’de 10 iken dün 32’ye çıktı. Sağlık Bakanlığı verisine göre, 13 bin 800 vakanın olduğu gün İstanbul’da 207 cenaze vardı. Ölüm oranı yüzde 1,5. Bu 60 bin vakada 900 cenaze eder. İstanbul’da pandeminin başından beri toplam vefat sayısı 23 bin 893’tür. İstanbul’da 15 milyon nüfusumuz var, bunu 83 milyona projeksiyonlarsanız 132 bin gibi insan kaybımızdan bahsediyoruz. Bunların sadece test pozitif ölümler olduğunun da bilinmesini isterim.

“Faili belli cinayet”

Görünen o ki açıklananın tam üç katı cenaze sayımız var. En kötüsü bu ölümleri kanıksadık. Doğal kabul ediyoruz. Bunlar doğal ölümler değil, önlenebilir ölümler, faili belli cinayet. Daha önce Covid geçirmiş üstüne aşı olmuş tekrar Covid olan yüzlerce insan var. İki doz aşıyı yaptırıp hasta olanlar var, ölenler var sorduk cevap gelmedi. Sağlık Bakanı’na sorduğum 34 pandemi önergesindeki 154 sorunun bir tanesine bile cevap gelmedi. Covid Türkiye’de iki ve hatta üçüncü turu atıyor. Coronavirüs ülkemizde fink atıyor.

“Böyle giderse kasım ayında katliam olur”

Geçen yıl ağustosta uyardık ‘yüz yüze eğitim cinayete teşebbüstür’ dedik dinletemedik. Kasımda ‘ikinci dalga değil tsunami geliyor’ dedik, dinletemedik. Mart ayında ‘erken açılma felaket olur’ dedik dinletemedik. Şimdi de aynı öngörü ile uyarıyorum, tarihe not düşüyorum böyle giderse kasım ayında bu ülkede katliam olur.

Dört öneri

Dört basit önerimiz var. Siyaset aklıyla değil bilim aklıyla hareket etmek. 28 günlük tam kapanma. Sınırlarda, havaalanlarında, okullar, eczanelerde, caddelerde kurulan özel noktalarda hızlı tanı testleri. Çok sayıda laboratuvarda ülkede görülen en son virüs formuna uygun aşının yeteri kadar üretilebileceği merkezler kurmak. Bir ayda yeterli üretim yapmak mümkün. Biz bu önlemler ile hızlı teşhis ve tedavi ile bu işi bir ayda çözeriz. Turizm, okul, spor müsabakaları hepsi mümkün olur. Biz dahil edildiğimiz bilim aklı ile yürüyecek bir süreçte her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Böyle bir can pazarında iktidarı muhalefeti bir araya gelemeyecek isek ne zaman geleceğiz.

“Süleyman Soylu yanına bakan olarak gelenlerin GBT’sine baksın”

Bugün buraya gelirken ‘bu Sağlık Bakanı’nı da alın’ diyecektim. Bakan atamalarını görünce vazgeçtim. Koronavirüsünden kurtulalım derken FETÖ’ye duçar olmayalım, böyle yapacaksanız bunu almayın. FETÖ’nün serdengeçtilerine methiye düzenler bakan olmuş, hatıra para koleksiyoncuları bakan olmuş. Süleyman Soylu, Engin Altay’ın bir siyasi münazaradaki ifadelerinden darbe çıkarıp efeleneceğine, bu yanına bakan olarak gelenlerin GBT’sine baksın önce. Aslında en iyi çözüm şu. Verin kalemi millete. Bir toplu kararname ile topunuzu görevden alsın da düşün bu milletin yakasından. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir