GündemManşet - YanPolitikaTüm Haberler

CHP’den AKP’ye Taliban uyarısı

CHP’li Ünal Çeviköz, Taliban’ın, ‘Türkiye’nin Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın güvenliğini üstlenmesi’ üzerine yaptığı açıklamayı değerlendirdi ve asker gönderilmemesi uyarısında bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve TBMM Dışişleri Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü Ünal Çeviköz, Taliban’ın Türkiye hakkındaki açıklamasını, yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi.

“Taliban Sözcüsü tarafından kamuoyu ile paylaşılan açıklama endişeyle karşılanmıştır”

Çeviköz’ün açıklaması şöyle:

“Afganistan’da yaşanan güncel gelişmeler tarafımızca yakından takip edilmektedir. Bu bağlamda, Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit tarafından kamuoyu ile paylaşılan açıklama endişeyle karşılanmıştır. Taliban Sözcüsü, Türkiye’nin de kabul ettiği Doha Anlaşması uyarınca tüm yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi gerektiğine vurgu yaparak Türkiye’nin, başkent Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı’nın güvenliğini üstlenme yönünde attığı adımları ‘menfur’ olarak nitelendirmiş ve ‘Karar ihtiyatsız bir karar, egemenliğimizin, toprak bütünlüğümüzün ihlali ve ulusal çıkarlarımıza aykırı’ ifadelerinde bulunmuştur.

“Uluslararası hukuk gereğince Türkiye’nin Afganistan’da kalmasının meşruiyetini sağlayan gerekçeler de ortadan kalkmıştır”

Öncelikle Taliban tarafından ülkemize yönelik yapılan bu uyarıyı şiddetle reddettiğimizin altını çiziyoruz. Bununla birlikte, uluslararası hukuk gereğince Türkiye’nin Afganistan’da kalmasının meşruiyetini sağlayan gerekçeler de ortadan kalkmıştır. Bu durumun Taliban tarafından ülkemize hatırlatılması maalesef iktidarın izlemiş olduğu yanlış dış politikanın yeni bir tezahürüdür.

“İktidarı Mehmetçiklerimizi ateşe atacak bu karardan geri adım atmaya çağırıyoruz”

Taliban Afganistan’ın gerçeğidir ve bugün Afganistan topraklarının yüzde 80’inden fazlasını kontrol etmektedir. Bu durum iktidarın Mehmetçiklerimizi Afganistan’a gönderme ısrarının tehlikelerinin boyutlarını göstermek bakımından önemlidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, birçok ülkenin askerini çektiği, hatta Afganistan’ın milli ordusunun dahi pek çok noktada çatışmaya girmekten kaçındığı bir ülkeye Mehmetçiklerimizi göndermeyi yanlış bulduğumuzu bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyor, iktidarı Mehmetçiklerimizi ateşe atacak bu karardan geri adım atmaya çağırıyoruz.”

Tıklayın: Biden duyurdu: ABD, Afganistan’dan çekilme tarihini erkene aldı

Tıklayın: Afganistan’daki okul saldırısında ölü sayısı 68’e yükseldi

Tıklayın: Afganistan’da kadın sağlık çalışanlarına suikast düzenlendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir