GündemSon 24 SaatTüm Haberler

Cezaevinden çıkan Halil Falya’nın eski ortağı: Otellerinde herkesi kayda aldı

Halil Falyalı’nın eski ortağı Behçet Töre, 10 gün önce hapisten çıktı. Töre, cezaevinden çıktıktan sonra eski ortağıyla ilişkilerini anlattı.

Şubat ayında Kıbrıs’ta uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Halil Falyalı’nın eski ortağı Behçet Töre cezaevinden çıktı.

Töre, Falyalı ile ilişkinlerini ve Sedat Peker detaylarını anlattı.

Ömer Töre, Independent Türkçe’den Can Bursalı’ya konuştu.

Bursalı’nın haberine göre, eski KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Falyalı hakkında “Çeşitli kirli ve yasadışı ilişkilerin Halil Falyalı ismiyle de bağlantılı olduğu yönünde iddiaların olduğu biliniyor” derken, eski KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu da bizzat Falyalı tarafından aranarak tehdit edildiğini anlatmıştı.

Independent’te yer alan haber şöyle:

“Falyalı’ya suikast düzenleyenler yakalanarak cezaevine konuldu. Ama hem yaptığı işler hem de ilişkileri merak konusu olmaya devam ediyor. Falyalı’yı yakından tanıyan bir isim var: Eski ortağı Behçet Töre.

Adı çok sayıda suçla anılan Falyalı’nın eski ortağı Töre, 25 Temmuz’da tahliye oldu. Töre, uyuşturucu ticareti yapma suçlamasıyla 2010 yılından bu yana cezaevindeydi. Cezaevinden çıktıktan sonra ilk kez Independent Türkçe’ye konuştu Töre.

‘Cezam uzatıldı’

Behçet Töre, Halil Falyalı ile 2000’li yıllardaki ortaklığını ve aralarında yaşanan ihtilafı anlatarak sözlerine başladı. Birlikte kumarhane işlettiklerini söyleyen Töre, kendisinin o dönemde cezaevine girdiğini, sonrasında Falyalı’nın hesaplarda kendisini dolandırdığını savundu. Aralarındaki sorunu çözmek için birkaç kez bir araya geldiklerini aktaran Töre, ‘yeraltı dünyasının ünlü isimlerinden’ olduğu iddia edilen Sami Hoştan’ın devreye girdiğini ancak alacağını tahsil edemediğini belirtti.

‘Falyalı, Töre’yi hapisten çıkarmak için ilişkilerini kullandı’

İstanbul’daki ofisinde görüştüğümüz Töre, cezaevi hayatı ve tahliye sürecine ilişkin de bazı anlatımlarda bulundu. 2020 yılında hüküm giydiği dosyaya ilişkin Adalet Bakanlığı’nın “kanun yararına bozma” talebiyle Yargıtay’a yazı yazdığını ifade eden Töre, Falyalı’nın o dönem kendisinin hapisten çıkmaması için ilişkileri kullanarak birilerini devreye soktuğunu ileri sürdü.

“Aldığım cezanın infazı bitmek üzereyken, Halil Falyalı devreye girdi” diyen Töre, “Önemli makamlarda bulunmuş bir kişinin yakını adliyeye gitti, savcıyla görüştü. O görüşmeden 10 gün sonra hakkımda yeni bir müddetname hazırlandı, infazım yeniden hesaplanarak 2026’ya uzatıldı. Bu dönemde birbirine zarar vermek isteyen insanların silah kullanmasına gerek yok. Hukuku kullanmaları yeterli” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye’de Halil Falyalı’ya yol veren kişi Sedat Peker’dir’

Falyalı’nın öldürülmesinden sonra yeniden bir müddetname hazırlandığını ve bu sayede tahliye olduğunu dile getiren Töre, şöyle konuştu:

“Halil Falyalı gördüğüm en sinsi insandı. Otellerinde misafir ettiği herkesi kayda aldı. Bu kayıtlar daha sonra Sedat Peker’in eline geçti. Sedat Peker yurt dışına çıkmadan önce Falyalı’yla yakındı. Türkiye’de Halil Falyalı’ya yol veren kişi Sedat Peker’dir. Ama daha sonra araları bozuldu. Falyalı, ‘Reisim’ diyerek ortada gezen bir adamdı.”

‘Haberi yalanlayayım diye 2 milyon teklif etti’

Töre, cezaevindeyken de Independent Türkçe’ye konuşmuştu. O dönem hayatta olan Falyalı, “Behçet Töre’yi tanımıyorum” demişti.

Falyalı’nın bu yöndeki sözlerine de değinen Töre, “Bana aracılılarla haber gönderdi. ‘2 milyon dolar vereyim, bahis sitesi vereyim, haberi yalanlayın’ diye teklif sundu. Bunu söyleyen adam mı beni tanımıyormuş? Biz söylediğimiz sözü yalanlamayız” dedi.

Falyalı’nın öldürülmesi olayıyla kendisinin ve ailesinin hiçbir ilgisi olmadığını vurgulayan Töre, Halil Falyalı’dan alacağının baki olduğunu ve tahsil edeceğini de sözlerine ekledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir