DünyaManşet - YanPolitikaSon 24 Saat

Çavuşoğlu Almanya’ya turizm garantisi verdi, sosyal medyadan tepkiler büyüdü

Almanya’da mevkidaşı Maas ile görüşen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız” dedi. Türkiye’de aşılananların oranını da olduğundan fazla söyleyen Çavuşoğlu’nun açıklamaların kısa sürede sosyal medyada binlerce tepki geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya’da mevkidaşı Heiko Maas ile görüştü. İkili, görüşmenin ardından düzenledikler basın toplantısında açıklamalarda bulunarak gelen soruları cevapladı.

Mevlüt Çavuşoğlu, koronavirüs aşısını geliştiren Türkiye kökenli bilim insanlarına da değinerek, “Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in başarıları ile Türkiye ve Almanya olarak gurur duyduk” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de aşılama sürecine dair de konuşan Çavuşoğlu, “Turizm sezonuna güvenli bir şekilde girebilmek ve vatandaşlarımızın güvenliği için bazı tedbirler aldık. Otel ve restoran çalışanları, tur rehberleri, şoförler, havaalanında çalışanlar dahil, turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız” dedi.

Çavuşoğlu, yaklaşan turizm sezonu için sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diğer taraftan sertifikasyon programını daha da genişlettik. 136 kriteri, 156 kritere çıkardık. Denetimler geçen sene ayda iki kere yapılıyordu. Şimdi ikisi Alman, birisi İngiliz, birisi Fransız ve bir Türk denetim firması kurumu, ayda dört defa bu kurumları aynı şekilde denetliyor. Yatak sayısı ve oda sayısı limitini de düşürdük. 15 yataklı oteller bile sertifikasyona tabi tutulacak. İlave, Antalya olsun Muğla olsun, sağlıklı turizm için tedbirlerimiz devam ediyor. Bir de geçen sene PCR test uygulamamız hiç aksamadan geçen sene devam etti. Bu ihtiyaç olursa, Almanya’dan böyle bir talep olursa ve diğer ülkelerden gelecek turistler için de geçerli, hastanelerde, havalimanlarında ve kliniklerde bu uygulamayı devam ettireceğiz. Dünyada her ne kadar vakalar yüksek olsa da güvenli turizm açısından daha avantajlı bir noktada olduğumuzu hatırlamak isterim.”

Nüfusun yüzde 26’sı aşılandı dedi ama oran yüzde 11

Çavuşoğlu, basın mensuplarının sorularına yanıt verirken, Türkiye’de vatandaşların yüzde 26’sından fazlasının aşılandığını iddia etti.

Ancak Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı bilgilere göre Türkiye’de iki doz birden uygulanarak aşılaması tamamlanan yurttaş sayısı 10 milyon 46 bin. Bu da Türkiye nüfusunun yüzde 11’ine denk geliyor.

Çavuşoğlu’nun turist gelmesi için Almanya’yı rahatlama çabası ile turizme dair alınacak önlemler ve aşılama çalışması sözü sosyal medyadan tepkiyle karşılandı.

‘Bizden kaynaklı olmadı’

Avrupa Komisyonu Ursula von der Leyen’in Ankara’da yapılan görüşmede ayakta kalmasına ilişkin de konuşan Çavuşoğlu, şöyle dedi:

“Biz Türkiye olarak protokol kurallarını biliyoruz. Çok köklü bir geleneğimiz var. 2023’te Dışişleri Bakanlığı’nın 500’üncü yılını kutlayacağız. Buradaki tablo bizim yüzümüzden olmadı. Komisyon ve Konsey arasındaki rekabet ve kavga yüzünden oldu. Konsey ekibi nasıl olması gerektiğini söyledi, biz de ona göre düzenleme yaptık. Ben de önce görünce biraz şaşırdım. Kendi aralarındaki meseleleri Türkiye’ye yansıtmasınlar. Ursula von der Leyen’in sözlerinden üzüntü duyduk. Bizdeki protokol kurallarında kadın-erkek diye bir şey yok. Bizde Tansu Çiller başbakan oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir